Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Başa Çıkma ve Şifa Bulma Süreci

Şiddet sonrası gücümüzü toplamak için ihtiyacımız olan eylemler, her birimiz için çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle bir başkasından gelecek desteğe ve dayanışmaya ya da profesyonel bir yardıma duyduğumuz ihtiyaç kadar; biz de kendimize destek olabilir, kendimizi sevebilir ve ona iyi bakabiliriz. Hangi yöntemin bize iyi hissettirdiğini, şifa verdiğini deneyerek bulabilir; bunun yanında çeşitli kaynaklardaki önerilerden yararlanabiliriz. 

Toprakla ilgilenmek, yürüyüşe çıkmak, bir deniz kenarında avazımız çıktığı kadar bağırmak, müzik dinlemek, sakız çiğnemek, insana karışmak, yalnız kalmak.. ruhumuza iyi gelecek, bize şifa verebilecek sayısız eylemlerden bazıları olabilir. 

Unutmayalım ki başkalarından destek talep etmek ve yaşadıklarımızı paylaşmak da güçlenme yolunda kendimiz için attığımız bir başka adım ve öz yardım yöntemidir. 

Birileri ile Paylaşmak

Bazı insanlar için yaşadığı şiddeti başkasına anlatmak uzun zaman alabilir. Bir başkasına anlatmak daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Anlatmak korkutucu gelebilir çünkü:

  • Yaşadıklarınızı hatırlamak istemiyor olabilirsiniz. 
  • Size inanmayacaklarını düşünüyor olabilirsiniz.
  • Nasıl ifade edeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. 
  • Kullanmak istemediğiniz kelimeleri söylemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Her şeyin daha kötüye gitmesinden korkuyor olabilirsiniz.
  • İnsanların size daha farklı bakmasından çekiniyor olabilirsiniz.


Başkasına anlatmaya çekindiğinizde, kendinizi anlatılan kişi yerine koyun ve size anlatılsa nasıl davranırdınız diye düşünün.

Onları suçlar mıydınız?

Onlara inanır mıydınız?

Onlara destek olmaya çalışır mıydınız?