Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Site HakkındaABOUT US

Bu web sitesi taciz, tecavüz, çocuklukta yaşanan cinsel istismardan hayatta kalan yetişkinler için oluşturulmuştur.  Cinsel şiddet sonrası şifa bulma sürecimizde ihtiyaç duyabileceğimiz çeşitli bilgiler içerir. 

Cinsel şiddetle ilgili genel bilgiler, şiddeti bildirme ve destek alma sürecinde ihtiyaç duyabileceğimiz hastane, karakol ve benzeri süreçlerle ilgili bilgiler, kendimizi sağaltma sürecinde faydalanabileceğimiz öz yardım bilgileri ve diğer kaynaklar gibi...

csdestek.org ayrıca İstanbul Cinsel Şiddet Destek Birimleri'nin bulunduğu bir hizmet haritası içerir. Bu haritada cinsel şiddet türlerinden hayatta kalanların destek ve hizmet alabilecekleri çeşitli kurum ve birimlerin verdikleri hizmetler ve iletişim bilgilerine ulaşılabilir. 

csdestek.org cinsel şiddetten hayatta kalanların ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmıştır ve taciz, tecavüz, çocuklukta yaşanan cinsel istismardan hayatta kalanları bilgilendirmeyi amaçlar. 

csdestek.org; cinsel şiddet veya farklı şiddet türleri sonrasında destek arama, şiddeti bildirme süreci, şiddet sonrası bizi zorlayan süreçlerle baş edebilme gibi konuların yanı sıra İstanbul'da şiddet sonrası başvurulabilecek destek birimleri ile ilgili bilgiler ve çeşitli kaynaklar içermektedir.

csdestek.org'da cinsel şiddet ve cinsel istismar konusunda ihbar veya başvuru yapmak için değil, hayatta kalanların başvuru ve şifa sürecini kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Sitede bulunan haritadan, cinsel şiddet ve cinsel istismar durumlarında başvurulabilecek adli kurumlar, sosyal hizmet merkezleri, sivil toplum kuruluşları, sağlık kurumları, emniyet birimleri, telefon hatları ve üniversitelerin komisyon, birim ve komiteleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu kurumların hizmet alanları, iletişim bilgileri ve çalışma saatlerine de harita üzerinden ulaşabilirsiniz.

Harita sadece İstanbul dahilinde bulunan birimleri içermektedir. Ulaşamadığınız, yanlış veya eksik bilgi içeren birimlerle ilgili bize geri bildirimde bulunabilirsiniz. Hayatta kalanların nitelikli hizmet ve destek aldıklarını düşündüğünüz ancak haritada bulunmayan birimler varsa bize önerebilirsiniz. Ulaşabildiğimiz, bizimle iş birliği yapan veya bize bilgi veren birimleri haritaya ekleyebiliriz.

csdestek.org cinsel şiddetle veya cinsel istismarla ilgili destek ve danışmanlık hizmeti veren, cinsel şiddet alanında hukuk, psikolojik rehberlik ve danışmanlık, sağlık, adli tıp hizmeti veren meslek uzmanlarına yönelik tasarlanmamıştır. Ancak sitedeki bilgilerden meslek uzmanları ve herkes faydalanabilir.

Bu web sitesi, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin 2018 yılında yürüttüğü “Destek Sistemi Nerede?” Projesi kapsamında oluşturulmuştur.


Proje Hakkında

Destek Sistemi Nerede Projesi (1 Şubat-31 Aralık 2018) İsveç Başkonsolosluğu-İstanbul’un desteğiyle şubat ayında yürütmeye başladığımız 'Destek Sistemi Nerede? Projesi'yle; cinsel şiddete maruz bırakılan kişilerin “Cinsel şiddete maruz kaldım, ne yapmalıyım? Kimlerden, hangi kurumlardan destek veya hizmet alabilirim? Nerelere, nasıl başvurabilirim?” gibi sorularına cevap vermeyi amaçladık. Saha araştırması kapsamında alanda çalışan 3 avukat, 6 sağlık çalışanı, 1 hakim, 3 adli tıp uzmanı olmak üzere toplam 13 uzman; KADAV (Kadınlarla Dayanışma Vakfı) ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı olmak üzere 2 Sivil Toplum Kuruluşu (STK); Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK) ve Cinsel Tacizi ve Saldırıyı Önleme Birimi (CTSÖB) olmak üzere 2 üniversite birimi; Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi, Marmara Çocuk Koruma Birimi, Gayrettepe Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Asayiş Büro Amirliği ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ile görüşmeler gerçekleştirildi. 

Proje kapsamında; İstanbul’da cinsel şiddet başvurularına hizmet veren kamu kurumlarından ve destek sağlayan sivil kurumlardan ulaşabildiğimiz veya bize bilgi vermeyi kabul eden 6 üniversite birimi, 36 sosyal hizmet merkezi, 7 sivil toplum kurumu, 4 telefon hattı, 4 adli yardım birimi, 80 emniyet birimi, 22 hastane, 4 Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) olmak üzere 163 birimin hizmet bilgilerini bir araya getirdik. csdestek.org web sitesiyle kişilerin hakları olan destek ve hizmete ulaşabilmelerini kolaylaştırabilecek bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. 

15-16 Eylül 2018 tarihlerinde, Berlin’de gerçekleşen MitSprache – Cinselleştirilmiş Şiddet Sonrası Hayatta Kalanlardan Hayatta Kalanlar ve Destekçileri için düzenlenen Kongre'ye katıldık ve CŞMD olarak katkı sunduk. Berlin'de LARA Tecavüz Kriz Merkezi, Transformative Justice Kollektiv Berlin ve Wildwasser Tecavüz Kriz Merkezi Selbshilfe & Beratung gruplarını ziyaret ederek bilgi aldık, görüş alışverişinde bulunduk ve hayatta kalanlar için hazırlanan materyalleri inceledik.

1 Aralık 2018'de Türkiye’de cinsel şiddet destek birimlerine yönelik kapasite ve hizmet niteliğinin tartışılması amacıyla meslek uzmanlarını bir araya getirdiğimiz bir panel düzenledik. İki oturumdan oluşan panelin ilk oturumunda İstanbul'da cinsel şiddet sonrası hayatta kalanlara yönelik destek sistemi ve hizmet standartlarını; İstanbul Aile içi ve Kadına Şiddetle Mücadele Büro Amirliği'nden Esem Karaburç, İstanbul Koza ŞÖNİM Müdürü Nermin Fügen Özer, Kadınlara Hukuki Destek Merkezi'nden (KAHDEM) avukat Habibe Yılmaz Kayar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin katılımıyla, çok disiplinli bir perspektiften tartışmaya açtık.

İkinci oturumda, cinsel şiddetten hayatta kalanlarla dayanışan ve çeşitli destek çalışmaları yürüten sivil toplum örgütleri ile birlikteydik. KADAV'dan Esin Epli destek çalışmalarını, Mor Çatı'dan Zuhal Güreli Mor Çatı Kadın Danışma Merkezi'ni, SPoD'dan Hatice Demir ve Mustafa Sarıyılmaz LGBTİ+ Danışma Hattı'nı, Sen de Anlat Dayanışma Platformu'ndan Gizem Dikmen Sen de Anlat HarrassMap sitesini, Boğaziçi Üniversitesi'nden Cemre Baytok CİTÖK'ü (Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu'nu) anlatarak biz hayatta kalanlara yalnız ve çaresiz olmadığımızı ve dayanışmanın önemini yeniden hatırlattılar. Panelin tamamını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.


Bu web sitesi İsveç Başkonsolosluğu-İstanbul desteği ile "Destek sistemi Nerede?" Projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Burada dile getirilen görüşler İsveç Başkonsolosluğu-İstanbul’un resmi görüşlerini yansıtmaz. Burada verilen bilgi ve sunulan görüşlerin tüm sorumluluğu Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’ne aittir.

  dene

  Anket Questionnaire

  Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

  Did you find this text helpful?

  Cinsel şiddet ile ilgili bilgim arttı.
  Bu yazıyı sizin için nasıl daha yararlı hale getirebiliriz? (İsteğe bağlı)

  * Yorumunuza kişisel bilgileri eklemenize gerek yoktur, bu anket anonimdir.

  Cevaplarınız başarıyla eklendi! Your answers are added successfully!