Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Harita Hakkında

İstanbul Birimler Haritası nedir?

İstanbul Birimler Haritası, İstanbul’da şiddet sonrası destek hizmetleri veren birimleri gösteren haritadır. Harita bu birimlerin adresleri, telefonları, çalışma saatleri ve verdikleri hizmetlerle ilgili detaylı bilgileri de içermektedir.

İstanbul Birimler Haritasında hangi destek birimleri var?

İstanbul Birimler Haritasında cinsel şiddet sonrası şiddete maruz bırakılan kişilerin başvurabilecekleri hukuk birimleri, sağlık birimleri, sosyal hizmet birimleri, emniyet birimleri ve telefonla hizmet veren hatlar bulunur. Bunun yanısıra, İstanbul’da bulunan bazı üniversitelerde açılmış ve yalnızca o üniversitenin mensuplarına hizmet veren cinsel saldırı/cinsel taciz başvuru birimleri de haritada bulunmaktadır. Haritada;

  • Adli Yardım Büroları, İstanbul Barosu birimleri
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı sosyal hizmet merkezleri
  • İstanbul Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)
  • Belediyelere bağlı sosyal hizmet birimleri, danışma merkezleri
  • Destek ve danışmanlık hizmeti veren sivil toplum kuruluşları
  • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
  • Polis birimleri (Ev içi şiddet Asayiş Birimleri ve Çocuk Şube Amirlikleri)
  • Telefonla danışmanlık, yönlendirme veren başvuru hatları, ALO Hatlar
  • Üniversite Cinsel Şiddeti Önleme Birimleri

gibi birimler bulunur.

Türkiye’de henüz cinsel şiddet kapsamında destek ve hizmet veren “özel birimler”* kurulmamıştır. Sadece çocuklara yönelik cinsel istismar kapsamında “Çocuk İzlem Merkezleri” bulunmaktadır. Tecavüz, taciz, ısrarlı takip, kaçırılma-alıkonma, çocuklukta yaşanan cinsel istismar gibi şiddet türleri konusunda yetişkinlere hizmet veren birimler ve tek kapı sistemi henüz bulunmamaktadır.

* Cinsel şiddet konusunda uzmanlaşmış, cinsel şiddet türlerine özel araştırma yapan, delil toplayan ve destek hizmeti veren birimlerdir. Örneğin Tecavüz Kriz Merkezleri, Cinsel Şiddet Danışma Merkezleri, Cinsel Suçlar Birimleri (savcılık ve polis birimleridir), sadece cinsel şiddet  başvurularını alan yönlendirme ve danışma hatları gibi…

İstanbul Birimler Haritasında İstanbul’daki bütün birimleri bulabilir miyim?

Hayır. İstanbul Birimler Haritasında bütün polis ve jandarma merkezlerini, bütün hastaneleri, bütün STK’ları ve tüm ilgili birimleri bulamayabilirsiniz. csdestek.org şiddet/cinsel şiddet başvurularını alan, kendisine yönlendirme yapılan, konuyla direkt ilgili emniyet, sağlık birimleri ve benzeri birimleri haritaya dahil etmiştir. Haritada csdestek.org’un haberdar olduğu, ulaşabildiği ve hizmet bilgilerini alabildiği birimler bulunmaktadır. Ancak henüz görüşme sağlanamayan ve bazı bilgilerine internetten ulaşılabilen kamu kurumlarının da bir kısmı haritada yer almaktadır.

Harita güncel mi? Ne zaman hazırlandı?

İstanbul Birimler Haritası 2018 yılı boyunca bilgisi toplanabilen birimler eklenerek hazırlanmış ve 8 Mart 2019’da yayımlanmıştır. Bu birimlerin adres ve hizmet bilgileri zamanla değişebilir. Haritanın yılda bir kez güncellenmesi ve haritaya belli aralıklarla yeni açılan veya bilgilerine ulaşılan birimlerin eklenmesi planlanmaktadır. 
Birimler Şubat 2020'de güncellenmiştir.

Neden sadece İstanbul’daki birimler var? Diğer illerdeki birimlere nasıl ulaşabiliriz?

Cinsel Şiddet Destek Birimleri öncelikle çalışmayı yürüten ekibin bulundukları il olan İstanbul’daki birimlerin haritalandırılması ile başladı. İstanbul’da bulunan bakanlık, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, sağlık birimleri ve benzeri birimler ile bu birimler aralarında varsa ilişkilenme, iş birliği, koordinasyon da araştırıldı. İstanbul Birimler Haritası bir pilot çalışma olduğundan, haritanın faydalanıcılar tarafından kullanımı, işlevselliği ve güncelliği izlenerek diğer iller için de benzer haritaların oluşturulması planlanmaktadır. Haritanın yazılımı ve alt yapısı tüm illeri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır.

Anket Questionnaire

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Did you find this text helpful?

İstanbul’daki destek birimlerinin neler olduğunu öğrendim.
Haritada aracılığıyla bir birime ulaştım.

* Yorumunuza kişisel bilgileri eklemenize gerek yoktur, bu anket anonimdir.

Cevaplarınız başarıyla eklendi! Your answers are added successfully!