Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage. إذا كنت بحاجة إلى إغلاق هذه الصفحة بسرعة، فيمكنك النقر فوق هذه المنطقة. سيتم توجيهك إلى محرك بحث غوغل Google. در صورت نیاز به بستن سریع این صفحه می توانید بر روی این قسمت کلیک کنید. شما به موتور جستجوی گوگل هدایت خواهید شد. Ger pêwîst bike û ku tu vê malperê bi lez bigrî, tu dikarî pêl li vir bikî. Wê malpera lêgerînê ya Google-ê vebike.
HIZLI QUICK خروج سریع
ÇIKIŞ ESCAPE سريع خروچ Derkeve

Site HakkındaAbout the Websiteحول الموقعدرمورد وب سایتDerbarê Malperê de

Bu web sitesi taciz, tecavüz, çocuklukta yaşanan cinsel istismardan hayatta kalan yetişkinler için oluşturulmuştur.  Cinsel şiddet sonrası şifa bulma sürecimizde ihtiyaç duyabileceğimiz çeşitli bilgiler içerir. 

Cinsel şiddetle ilgili genel bilgiler, şiddeti bildirme ve destek alma sürecinde ihtiyaç duyabileceğimiz hastane, karakol ve benzeri süreçlerle ilgili bilgiler, kendimizi sağaltma sürecinde faydalanabileceğimiz öz yardım bilgileri ve diğer kaynaklar gibi...

csdestek.org ayrıca İstanbul Cinsel Şiddet Destek Birimleri'nin bulunduğu bir hizmet haritası içerir. Bu haritada cinsel şiddet türlerinden hayatta kalanların destek ve hizmet alabilecekleri çeşitli kurum ve birimlerin verdikleri hizmetler ve iletişim bilgilerine ulaşılabilir. 

csdestek.org cinsel şiddetten hayatta kalanların ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmıştır ve taciz, tecavüz, çocuklukta yaşanan cinsel istismardan hayatta kalanları bilgilendirmeyi amaçlar. 

csdestek.org; cinsel şiddet veya farklı şiddet türleri sonrasında destek arama, şiddeti bildirme süreci, şiddet sonrası bizi zorlayan süreçlerle baş edebilme gibi konuların yanı sıra İstanbul'da şiddet sonrası başvurulabilecek destek birimleri ile ilgili bilgiler ve çeşitli kaynaklar içermektedir.

csdestek.org'da cinsel şiddet ve cinsel istismar konusunda ihbar veya başvuru yapmak için değil, hayatta kalanların başvuru ve şifa sürecini kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Sitede bulunan haritadan, cinsel şiddet ve cinsel istismar durumlarında başvurulabilecek adli kurumlar, sosyal hizmet merkezleri, sivil toplum kuruluşları, sağlık kurumları, emniyet birimleri, telefon hatları ve üniversitelerin komisyon, birim ve komiteleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu kurumların hizmet alanları, iletişim bilgileri ve çalışma saatlerine de harita üzerinden ulaşabilirsiniz.

Harita sadece İstanbul dahilinde bulunan birimleri içermektedir. Ulaşamadığınız, yanlış veya eksik bilgi içeren birimlerle ilgili bize geri bildirimde bulunabilirsiniz. Hayatta kalanların nitelikli hizmet ve destek aldıklarını düşündüğünüz ancak haritada bulunmayan birimler varsa bize önerebilirsiniz. Ulaşabildiğimiz, bizimle iş birliği yapan veya bize bilgi veren birimleri haritaya ekleyebiliriz.

csdestek.org cinsel şiddetle veya cinsel istismarla ilgili destek ve danışmanlık hizmeti veren, cinsel şiddet alanında hukuk, psikolojik rehberlik ve danışmanlık, sağlık, adli tıp hizmeti veren meslek uzmanlarına yönelik tasarlanmamıştır. Ancak sitedeki bilgilerden meslek uzmanları ve herkes faydalanabilir.

Bu web sitesi, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin 2018 yılında yürüttüğü “Destek Sistemi Nerede?” Projesi kapsamında oluşturulmuştur.


Proje Hakkında

Destek Sistemi Nerede Projesi (1 Şubat-31 Aralık 2018) İsveç Başkonsolosluğu-İstanbul’un desteğiyle şubat ayında yürütmeye başladığımız 'Destek Sistemi Nerede? Projesi'yle; cinsel şiddete maruz bırakılan kişilerin “Cinsel şiddete maruz kaldım, ne yapmalıyım? Kimlerden, hangi kurumlardan destek veya hizmet alabilirim? Nerelere, nasıl başvurabilirim?” gibi sorularına cevap vermeyi amaçladık. Saha araştırması kapsamında alanda çalışan 3 avukat, 6 sağlık çalışanı, 1 hakim, 3 adli tıp uzmanı olmak üzere toplam 13 uzman; KADAV (Kadınlarla Dayanışma Vakfı) ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı olmak üzere 2 Sivil Toplum Kuruluşu (STK); Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK) ve Cinsel Tacizi ve Saldırıyı Önleme Birimi (CTSÖB) olmak üzere 2 üniversite birimi; Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi, Marmara Çocuk Koruma Birimi, Gayrettepe Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Asayiş Büro Amirliği ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ile görüşmeler gerçekleştirildi. 

Proje kapsamında; İstanbul’da cinsel şiddet başvurularına hizmet veren kamu kurumlarından ve destek sağlayan sivil kurumlardan ulaşabildiğimiz veya bize bilgi vermeyi kabul eden 6 üniversite birimi, 36 sosyal hizmet merkezi, 7 sivil toplum kurumu, 4 telefon hattı, 4 adli yardım birimi, 80 emniyet birimi, 22 hastane, 4 Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) olmak üzere 163 birimin hizmet bilgilerini bir araya getirdik. csdestek.org web sitesiyle kişilerin hakları olan destek ve hizmete ulaşabilmelerini kolaylaştırabilecek bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. 

15-16 Eylül 2018 tarihlerinde, Berlin’de gerçekleşen MitSprache – Cinselleştirilmiş Şiddet Sonrası Hayatta Kalanlardan Hayatta Kalanlar ve Destekçileri için düzenlenen Kongre'ye katıldık ve CŞMD olarak katkı sunduk. Berlin'de LARA Tecavüz Kriz Merkezi, Transformative Justice Kollektiv Berlin ve Wildwasser Tecavüz Kriz Merkezi Selbshilfe & Beratung gruplarını ziyaret ederek bilgi aldık, görüş alışverişinde bulunduk ve hayatta kalanlar için hazırlanan materyalleri inceledik.

1 Aralık 2018'de Türkiye’de cinsel şiddet destek birimlerine yönelik kapasite ve hizmet niteliğinin tartışılması amacıyla meslek uzmanlarını bir araya getirdiğimiz bir panel düzenledik. İki oturumdan oluşan panelin ilk oturumunda İstanbul'da cinsel şiddet sonrası hayatta kalanlara yönelik destek sistemi ve hizmet standartlarını; İstanbul Aile içi ve Kadına Şiddetle Mücadele Büro Amirliği'nden Esem Karaburç, İstanbul Koza ŞÖNİM Müdürü Nermin Fügen Özer, Kadınlara Hukuki Destek Merkezi'nden (KAHDEM) avukat Habibe Yılmaz Kayar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin katılımıyla, çok disiplinli bir perspektiften tartışmaya açtık.

İkinci oturumda, cinsel şiddetten hayatta kalanlarla dayanışan ve çeşitli destek çalışmaları yürüten sivil toplum örgütleri ile birlikteydik. KADAV'dan Esin Epli destek çalışmalarını, Mor Çatı'dan Zuhal Güreli Mor Çatı Kadın Danışma Merkezi'ni, SPoD'dan Hatice Demir ve Mustafa Sarıyılmaz LGBTİ+ Danışma Hattı'nı, Sen de Anlat Dayanışma Platformu'ndan Gizem Dikmen Sen de Anlat HarrassMap sitesini, Boğaziçi Üniversitesi'nden Cemre Baytok CİTÖK'ü (Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu'nu) anlatarak biz hayatta kalanlara yalnız ve çaresiz olmadığımızı ve dayanışmanın önemini yeniden hatırlattılar. Panelin tamamını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.


Bu web sitesi İsveç Başkonsolosluğu-İstanbul desteği ile "Destek sistemi Nerede?" Projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Burada dile getirilen görüşler İsveç Başkonsolosluğu-İstanbul’un resmi görüşlerini yansıtmaz. Burada verilen bilgi ve sunulan görüşlerin tüm sorumluluğu Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’ne aittir.

  This website has been created for adults who are the survivors of abuse, rape, and childhood sexual abuse. It contains various information that we may need in our healing process after experiencing sexual violence. 

  This website includes general information about sexual violence, hospitals, police stations and other law enforcement agencies, processes that we go through to report violence we experienced, where we can get getting support, how we can best self-help, and many other resources that we can use in the process of for support and self-help that are useful in the recovery process can be found here...

  csdestek.org also includes a service map consisting of Istanbul Sexual Violence Support Services. On this map includes contact information for various institutions and organizations that survivors of sexual violence can get support and services from.  

  I Can Request Support- It is ok to request support- csdestek.org

  csdestek.orgwas developed taking into account the needs of the survivors of sexual violence and its aim is to inform survivors of abuse, rape and childhood sexual abuse and help them find resources. 

  csdestek.org; includes information and various resources on issues such as seeking support following sexual violence or different forms of violence, the process of reporting violence, coping with challenge that we live with after experiencing violence, as well as support services that can be contacted following violence in Istanbul.

  csdestek.orgis not intended to report sexual violence and sexual abuse, but rather to facilitate the reporting and healing and recovery processes of survivors. From the map located on the website, you can get detailed information about law enforcement organizations, social service centers, non-governmental organizations (NGOs), healthcare organizations, police units, telephone lines and commissions, organizations and committees of universities that can contactedin cases of sexual violence and sexual abuse. You can also find the service areas, contact information and working hours of these institutions on the map.

  The map only includes organizations located only in Istanbul. You can give us feedback about organizations that you cannot reach or listings contain incorrect or incomplete information. If there are organizations where you believe survivors can receive qualified service and support but are not yet included on the map, please contact us and suggest them. We can add organizations to the map that we can reach, that cooperate with us or that give us information.

  csdestek.org is not designed for professionals who provide support and counseling regarding sexual violence or sexual abuse, legal, psychological guidance and counseling, healthcare and forensic medicine services in the field of sexual violence. However, these professionals, like the general public, may still benefit from the information on the website.

  This website is created within the scope of “Where is the Support System?” Project conducted by the Association for Struggle Against Sexual Violence in 2018.


  About The Project

  With the “Where is the Support System?” Project (1 February-31 December 2018) which we started to implement in February with the support of the Consulate General of Sweden-Istanbul, we aimed to provide answers to the questions of the survivors of sexual violence such as “I was subjected to sexual violence, what can I do now?”, “From whom and where can I get support?”, “Where and how can I get in touch with them?”. Association for Struggle Against Sexual Violence have conducted various interviews with thirteen professional experts including three lawyers working in this field, six healthcare professionals, one judge, three forensic experts and with the cooperation of two NGOs including KADAV (Women's Solidarity Foundation) and Mor Çatı (Purple Roof) Women's Shelter Foundation and two university commissions, namely Boğaziçi University’s Sexual Assault Prevention Commission (CİTÖK) and Istanbul Bilgi University’s Organization for the Prevention of Sexual Harassment and Assault (CTSÖB) with additional guidance from other institutions, such as the Rasimpaşa Social Service Center, the Marmara Child Protection Unit, the Gayrettepe Public Security Branch Office on Combating Domestic Violence and Violence Against Women and ŞÖNİM (Violence Prevention and Monitoring Center).  

  Within the scope of the project, we gathered the information on the services provided by 163 organizations that we could reach from public institutions getting reports of sexual violence and non-governmental organizations that provide support in Istanbul, including six organizations on university campuses, thirty-six social service centers, seven non-governmental organizations, four hotlines, four legal aid societies, eighty law enforcement units, twenty-two hospitals and four Child Monitoring Centers (ÇİM). With csdestek.org website, we tried to together and organize all the information that can help people access the support and service they deserve. 

  We attended and presented at the MitSprache – Congress held for Survivors of Sexual Violence and Their Supporters that took place in Berlin on 15-16 September 2018 and we provided contributions there as CŞMD. In Berlin, we visited and consulted with the LARA Rape Crisis Center, the Transformative Justice Kollektiv Berlin and the Wildwasser Rape Crisis Center Selbshilfe & Beratung groups, exchanging opinions and shared experiences as well as observing observe the materials these groups prepared for survivors.

  We organized a panel on December 1st, 2018, where we brought together a range of experts to discuss the capacity and quality of support services for survivors of sexual violence in Turkey. In the first of two session of the panel focused the support system and service standards for survivors of sexual violence in Istanbul and featured Esem Karaburç from the Istanbul Public Security Office on Combating Domestic Violence and Violence Against Women, Nermin Fügen Özer the Director of Istanbul Koza ŞÖNİM, attorney Habibe Yılmaz Kayar from the Legal Support Center for Women (KAHDEM), Dr. Şebnem Korur Fincancı the Head of Forensic Medicine Department of Istanbul University’s Faculty of Medicine and Prof. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin from Forensic Medicine Department of Istanbul University Faculty of Medicine; engendering a wide-ranging discussion with a multidisciplinary perspective.

  In the second session, we were joined by non-governmental organizations that provide solidarity through various support programs and activities for survivors of sexual violence. Esin Epli from KADAV explained support studies, Zuhal Güreli from Mor Çatı explained the Women’s Counseling Center of Mor Çatı, Hatice Demir and Mustafa Sarıyılmaz from SPoD explained LGBTI+ Counseling Line, Gizem Dikmen from Sen de Anlat Solidarity Platform explained Sen de Anlat’s HarrassMap, Cemre Baytok from Boğaziçi University explained CİTÖK (Sexual Assault Prevention Commission), and they reminded us that, as the survivors, we are not alone and desperate and also the importance of solidarity. You can view the video of this panel on our YouTube Channel (in Turkish).


  This website is supported by the Consulate General of Sweden-Istanbul within the scope of “Where is the support system?” Project. The views expressed here do not necessarily reflect the views of the Consulate General of Sweden-Istanbul. The information and opinions presented here are the sole responsibility of Association for Struggle Against Sexual Violence.

   تم تأسيس هذا الموقع للبالغين الذين نجوا من الاعتداء الجنسي والاغتصاب أو الاعتداء الجنسي في مرحلة الطفولة. يحتوي الموقع على معلومات مختلفة قد نحتاجها في مراحل الشفاء بعد العنف الجنسي

   معلومات عامة حول العنف الجنسي، ومعلومات حول المراحل المعينة في المستشفيات ومراكز الشرطة وما شابه التي قد نحتاجها في عملية الإبلاغ عن العنف والحصول على الدعم، ومعلومات عن المساعدة الذاتية والموارد الأخرى التي يمكننا استخدامها في عملية التعافي الذاتي

   يتضمن موقع csdestek.org أيضًا خارطة خدمة تبين وحدات دعم المعنفين جنسيا في إسطنبول. في هذه الخريطة، يمكن الوصول إلى الخدمات ومعلومات الاتصال الخاصة بالمؤسسات والوحدات المختلفة التي يمكن للناجين من العنف الجنسي تلقي الدعم والخدمات منها.

   تم إعداد موقع csdestek.org ليتناسب مع احتياجات الناجين من العنف الجنسي ويهدف إلى توعية الناجين من الانتهاك الجنسي والاغتصاب أو الاعتداء الجنسي في مرحلة الطفولة.

   csdestek.org يتضمن معلومات وموارد مختلفة حول قضايا مثل طلب الدعم بعد التعرض للعنف الجنسي أو أنواع مختلفة من العنف، وعملية الإبلاغ عن العنف، والتعامل مع التحديات بعد العنف، وكذلك وحدات الدعم التي يمكن الاتصال بها بعد العنف في اسطنبول.

   ليس الغرض من هذا الموقع استقبال طلبات الإبلاغ بشأن العنف أو الاعتداء الجنسي ولكن الغرض منه هو تسهيل عملية تقديم الطلبات وشفاء الناجين. من خلال الخريطة الموجودة في الموقع يمكنك الحصول على معلومات مفصلة عن المؤسسات القضائية ومراكز الخدمة الاجتماعية والمنظمات غير الحكومية والمؤسسات الصحية ووحدات الشرطة وخطوط الهاتف واللجان والوحدات في الجامعات التي يمكن التقدم لها في حالات العنف الجنسي والاعتداء الجنسي. يمكنك أيضًا العثور على مناطق الخدمة ومعلومات الاتصال وساعات العمل لهذه المؤسسات على الخريطة.

   تتضمن الخريطة فقط الوحدات الموجودة داخل اسطنبول. يمكنك تزويدنا بتعليقات حول الوحدات التي لا يمكنك الوصول إليها أو التي تحتوي على معلومات غير صحيحة أو غير كاملة. إذا كانت هناك وحدات تعتقد أن الناجين يمكن أن يتلقوا خدمة ودعمًا مؤهلين ولكنها غير مذكورة في الخريطة، فيمكنك اقتراحها علينا. يمكننا إضافة الوحدات التي يمكننا الوصول إليها أو التعاون معها أو تزويدنا بمعلومات على الخريطة.

   لم يتم تصميم csdestek.org للمهنيين الذين يقدمون الدعم والمشورة فيما يتعلق بالعنف الجنسي أو الاعتداء الجنسي، والذين يقدمون التوجيه والإرشاد القانوني والنفسي والخدمات الصحية والطب الشرعي في مجال العنف الجنسي. ومع ذلك، يمكن للمحترفين والجميع الاستفادة من المعلومات الموجودة على الموقع

   هذا الموقع تم إنشاؤه ضمن مشروع "أين هو نظام الدعم؟"، الذي أشرفت علية جمعية النضال ضد العنف الجنسي في عام 2018


   حول المشروع

   مشروع أين هو نظام الدعم (1 فبراير - 31 ديسمبر 2018)، بدأنا تنفيذ مشروع "أين هو نظام الدعم؟" في فبراير بدعم من القنصلية السويدية العامة - اسطنبول مع مشروعها لدعم الأشخاص الذين تعرضوا للعنف الجنسي؛ ”تعرضت للعنف الجنسي، ماذا أفعل؟ مِن مَن ومِن أي مؤسسات يمكنني الحصول على دعم أو خدمة؟ أين وكيف يمكنني التقديم؟" كنا نهدف للإجابة على مثل هذه الأسئلة. ما مجموعه 13 خبيرا، من بينهم 3 محامين، 6 متخصصين في الرعاية الصحية، قاض واحد، 3 خبراء في الطب الشرعي، مهنيين في المجال في نطاق البحث الميداني؛ منظمتان غير حكوميتين: KADAV (مؤسسة تضامن النساء) ومؤسسة مور تشاتي لإيواء النساء؛ وحدتان جامعتان: لجنة منع التحرش الجنسي بجامعة بوغازيتشي (CİTÖK) ووحدة منع التحرش والاعتداء الجنسي (CTSÖB) وعقدت اجتماعات مع مركز الخدمات الاجتماعية Rasimpaşa، وحدة حماية الطفل في مرمرة، ورئيس مكتب الأمن العام في Gayrettepe والعنف ضد المرأة ومركز منع العنف ورصده (ŞÖNİM).

   في نطاق المشروع قمنا بتجميع معلومات الخدمة لـ 163 وحدة، بما في ذلك 22 مستشفى و 4 مراكز مراقبة الأطفال (سيم)، 6 وحدات جامعية، 36 مركز خدمة اجتماعية، 7 منظمات غير حكومية، 4 خطوط هاتفية، 4 وحدات مساعدة قانونية، 80 وحدة شرطة. من خلال موقع csdestek.org، حاولنا جمع المعلومات التي من شأنها تسهيل وصول الأشخاص إلى الدعم والخدمة التي يستحقونها.

   حضرنا وقدمنا في MitSprache - مؤتمر عقد في برلين للناجين من العنف الجنسي وأنصارهم في 15-16 سبتمبر 2018 وقدمنا مساهمات هناك باسم CŞMD. في برلين أيضا، قمنا بزيارة مجموعات LARA مركز أزمة الاغتصاب، وجمعية العدالة التحويلية و Wildwasser مركز أزمات الاغتصاب Selbshilfe & Beratung للحصول على المعلومات وتبادل الآراء ومراجعة المواد المعدة للناجين.

   نظمنا فريقًا في 1 ديسمبر 2018، جمعنا خبراء محترفين من أجل مناقشة قدرة وجودة وحدات دعم الخدمة للعنف الجنسي في تركيا. في الجلسة الأولى للفريق المكون من جلستين، نظام الدعم ومعايير الخدمة للناجيات من العنف الجنسي في اسطنبول؛ أسام كارابورتش، مدير قسم الطب الشرعي بجامعة اسطنبول، نيرمين فوجين أوزار، المحامية حبيبة يلماز كيار من مركز الدعم القانوني للمرأة (KAHDEM)، رئيسة قسم الطب الشرعي الدكتور شيبنام كورور فنجانجي في كلية الطب بجامعة إسطنبول. افتتحنا المناقشة من منظور متعدد التخصصات بمشاركة عايشان أفق سيزجين.

   في الجلسة الثانية، كنا مع المنظمات غير الحكومية التي تعمل في التضامن مع الناجيات من العنف الجنسي ونقوم بأنشطة دعم مختلفة. إيسين إبلي من KADAV، مركز استشارات المرأة، زحل غوريلي من Mor Çatı، خديجة دمير من Mor Çatı ومصطفى سارييلماز من خط الاستشارة LGBTI + ، وجيزيم ديكمان سين من You Tell Solidarity Platform HarrassMap، جمرة بيتوك من جامعة بوازتشي، لقد ذكرونا الناجين بأن الناجين ليسوا وحدهم وليسوا يائسين وأهمية التضامن من خلال شرح CİTÖK (لجنة منع التحرش الجنسي). يمكنك مشاهدة الجلسة بأكملها على قناتنا على YouTube.


   هذا الموقع مدعوم من القنصلية العامة للسويد في اسطنبول "أين هو نظام الدعم؟" تم تنفيذه في نطاق مشروعها. الآراء الواردة هنا لا تعكس الآراء الرسمية للقنصلية السويدية العامة في اسطنبول. تقع جميع مسؤولية المعلومات والآراء المقدمة هنا على عاتق جمعية مكافحة العنف الجنسي.

    این وبسایت برای بزرگسالانی طراحی شده است که مورد آزار جنسی، تجاوز، سواستفاده‌ی جنسی در دوران کودکی قرار گرفته‌اند. محتوای این وبسایت شامل اطلاعات مختلفی است که ممکن است در روند بهبود و التیام خود، پس از تجربه کردن خشونت جنسی به آن‌ها نیاز داشته باشیم. 

    این وبسایت شامل اطلاعاتی عمومی درخصوص خشونت جنسی، بیمارستان‌ها، مراکز پلیس و راه کار‌هایی است که ممکن است در روند گزارش خشونت و دریافت حمایت به آن‌ها نیاز داشته باشیم، و همچنین شامل اطلاعاتی درمورد خودیاری و سایر منابعی که می‌توانیم در روند بهبودی خود از آن‌ها استفاده کنیم نیز می‌باشد.

    وب سایت csdestek.org همچنین شامل یک نقشه‌ی خدماتی، متشکل از واحدهای پشتیبانی خشونت جنسی در استانبول است. در این نقشه، خدمات و اطلاعات تماس موسسات و واحدهایی که بازماندگان خشونت جنسی می‌توانند از آن‌ها خدمات پشتیبانی دریافت کنند در دسترس است. 

    csdestek.org با در نظر گرفتن نیازهای بازماندگان خشونت جنسی تهیه شده است و هدف آن اطلاع رسانی به بازماندگان آزار جنسی، تجاوز و سواستفاده‌ی جنسی در کودکی است. 

    csdestek.org; شامل اطلاعات و منابع مختلفی در مورد موضوعاتی مانند درخواست کمک پس از تجربه کردن خشونت جنسی یا انواع مختلف خشونت، روند گزارش خشونت، کنار آمدن با چالش‌هایی که پس از تجربه کردن خشونت با آن زندگی می‌کنیم و همچنین واحدهای خدمات پشتیبانی که می‌توان پس از خشونت در استانبول با آن‌ها تماس گرفت، میباشد.

    وب سایت csdestek.org برای گزارش خشونت و سواستفاده‌ی جنسی نیست. بلکه برای تسهیل روند گزارش کردن و بهبود والتیام بازماندگان تهیه شده است. از نقشه‌ی موجود در وبسایت می‌توانید اطلاعات دقیقی درباره‌ی نهادهای قضایی، مراکز خدمات اجتماعی، سازمان های مردم نهاد، مراکز بهداشت و درمان، واحدهای پلیس، خطوط تلفن، واحدهای پشتیبانی، کمیته‌ها و کمیسیون‌های دانشگاه‌ها را دریافت کنید. همچنین می‌توانید انواع خدماتی، اطلاعات تماس و ساعات کاری این موسسات را روی نقشه بیابید.

    این نقشه، فقط شامل واحدها و مراکزی است که در استانبول واقع شده اند . می‌توانید درمورد واحدهایی که قابل دسترسی نیستند و یا درمورد اطلاعات نادرست ویا ناکافی موجود در نقشه، به ما اطلاع دهید. اگر مراکزی هستند که به بازماندگان خشونت جنسی خدمات و پشتیبانی واجد شرایط ارائه می‌دهند اما در نقشه موجود نیستند، می‌توانید آن‌ها را به ما پیشنهاد دهید. ما می‌توانیم واحدهایی را که قابل دسترسی باشند، با ما همکاری کنند یا به ما اطلاعات بدهند را به نقشه اضافه کنیم.

    csdestek.org برای متخصصان حرفه‌ای که خدمات پشتیبانی، راهنمایی و مشاوره‌ی مربوط به خشونت و آزار جنسی، مسائل حقوقی، روانشناسی، بهداشتی و پزشکی قانونی در زمینه‌ی خشونت جنسی ارائه می‌دهند، طراحی نشده است. با این حال، افراد متخصص نیز مانند همه‌ می‌توانند از اطلاعات موجود در وب سایت استفاده کنند.

    این وبسایت بعنوان بخشی از پروژه «سیستم حمایتی کجاست؟» که انجمن مقابله با خشونت جنسی در سال ۲۰۱۸ آن را راه انداخته، ایجاد شده است.


    درباره‌ی پروژه

    با پروژه‌ی «سیستم حمایتی کجاست؟» (یکم فوریه تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸) که در ماه فوریه با حمایت سرکنسولگری سوئد در استانبول راه‌اندازی شد، قصد داشتیم به پرسش‌های رایجی نظیر «مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌ام، چه باید بکنم؟»، «از چه افرادی و از کدام نهادها می‌توانم حمایت یا خدمات دریافت کنم؟»، «ازکجاها و چگونه می‌توانم درخواست کمک کنم؟» از سوی افرادی که مورد خشونت قرارگرفته‌اند، پاسخ دهیم. انجمن مقابله با خشونت جنسی، مجموعا با سیزده کارشناس حرفه‌ای، مشتمل بر سه وکیل، شش متخصص سلامت، یک قاضی و سه متخصص پزشکی قانونی در این زمینه، مصاحبه‌های مختلفی انجام داده‌است و با دو سازمان مردم‌نهاد (NGO ، (KADAV (بنیاد همبستگی زنان) و بنیاد پناهگاه زنان Mor Çatı (سقف بنفش) و دو کمیسیون دانشگاهی مشتمل بر کمیسیون پیشگیری از آزار جنسی دانشگاه بوغازیچی (CİTOK) و واحد پیشگیری از آزار و اذیت جنسی (CTSÖB) مشارکت داشته و راهنمایی‌هایی مضاعف از جانب انجمن‌هایی چون مرکز خدمات اجتماعی Rasimpaşa، واحد حفاظت از کودکان مرمره، اداره‌ی امنیت عمومی علیه خشونت خانگی و خشونت علیه زنان Gayrettepe و مرکز پیشگیری و نظارت بر خشونت (ŞÖNİM) دریافت کرده است. 

    در محدوده‌ی پروژه، ما اطلاعات خدماتی ۱۶۳ واحد، چهار مرکز نظارت بر حقوق کودک (ÇİM و همچنین شش واحد دانشگاهی، سی و شش مرکز خدمات اجتماعی، هفت سازمان مردم‌نهاد، چهار خط تلفن، چهار واحد کمک حقوقی، هشتاد واحد امنیتی، که می‌توانیم برای درخواست پشتیبانی به آن‌ها دسترسی داشته باشیم را جمع‌آوری کردیم. درcsdestek.org سعی کردیم اطلاعاتی را جمع‌آوری کنیم که دسترسی افراد را به حمایت و خدماتی که شایسته‌ی آن هستند، آسان‌تر کنیم. 

    ما در کنگره‌ی MitSprache – که برای قربانیان خشونت جنسی و حامیان آن‌ها در ۱۵ تا ۱۶‌ام سپتامبر ۲۰۱۸ در برلین برگزار شد، شرکت کردیم و به عنوان CŞMD خدماتی را در آنجا ارائه دادیم. در برلین، ما از مرکز بحران تجاوز LARA، گروه‌های Transformative Justice Kollektiv Berlin و Wildwasser Rape Crisis Center Selbshilfe & Beratung بازدید و با آن‌ها گفنگو کردیم، نظرات و تجربیات خود را مورد تبادل قرار داده و همچنین مواردی را که این گروه‌ها برای قربانیان خشونت جنسی آماده می‌کردند، مورد بررسی قرار دادیم.

    در ۱ دسامبر ۲۰۱۸ وپنلی را ترتیب دادیم که در آن تعدادی از کارشناسان را گرد هم آوردیم تا در مورد ظرفیت و کیفیت خدمات حمایتی برای بازماندگان خشونت جنسی در ترکیه بحث کنیم. در اولین جلسه از دو جلسه‌ی پنل، بر سیستم حمایتی و استانداردهای خدمات برای قربانیان خشونت جنسی در استانبول متمرکز شدیم و در همراهی با Esem Karaburç رییس دفتر مرکز مبارزه با خشونت خانگی و خشونت علیه زنان در استانبول، Nermin Fügen Özer مدیر پناهگاه مرکز نظارت و پیشگیری از خشونت (ŞÖNİM) در استانبول، وکیل Habibe Yılmaz Kayar از مرکز حمایت حقوقی زنان (KAHDEM)، دکترŞebnem Korur Fincancı رئیس بخش پزشکی قانونیِ دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه استانبول و پروفسور دکتر Ayşen Ufuk Sezgin از گروه پزشکی قانونیِ دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه استانبول به بحث گسترده با دیدگاه های متفاوت در مورد موضوع پرداختیم.

    در جلسه‌ی دوم پنل، سازمان‌های غیردولتی به ما پیوستند که با قربانیان خشونت جنسی از طریق ارائه‌ی برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف حمایتی، همبستگی داشتند. Esin Epli از سازمان همبستگی با زنان (KADAV) پژوهش‌های حمایتی را تشریح کرد. Zuhal Güreli از بنیاد پناهگاه زنان Mor Çatı (سقف بنفش) در مورد مرکز مشاوره‌ی این سازمان توضیح داد. Hatice Demir و Mustafa Sarıyılmaz از سازمان SPoD درمورد مرکز مشاوره تلفنی مخصوص جامعه‌ی +LGBTQ توضیح دادند. Gizem Dikmen از تریبون همبستگی 'Sen de Anlat' درمورد نقشه‌ی مخصوص این نهاد (مربوط به آزار جنسی) توضیح داد. Cemre Baytok از دانشگاه بوغازیچی درمورد CİTÖK (کمیسیون پیشگیری از آزار جنسی) توضیح داد. همگی اهمیت همبستگی و اینکه به عنوان قربانیان خشونت جنسی تنها نیستم را یادآوری کردند. شما می‌توانید ویدئوهای این پانل را (به زبان تورکی) در کانال یوتیوب ما ببیتید.


    این وب سایت به عنوان زیرمجموعه‌ی پروژه‌ی «‌سیستم حمایتی کجاست؟» توسط سرکنسولگری سوئد در استانبول راه اندازی شده است. . نظرات بیان شده در اینجا الزاماً منعکس‌کننده‌ی نظرات سرکنسولگری سوئد در استانبول نیست. مسئولیت اطلاعات و نظرات ارائه شده در اینجا تنها بر عهده‌ی انجمن مبارزه با خشونت جنسی است.

     Ev malper ji bo wan kesan ava bûye ku xama ne û ji tacîz, tecawiz û îstismara zayendî ya di zaroktiyê de li wan bûye, rizgar bûne. Ew zanyarî te de hene ku di pêvajoya şîfabûnê ya piştî tundkariya zayendî dibe pêwîstiya te pê çêbibe.  

     Zanyariyên giştî yên derbarê tundkariya zayendî, zanyariyên derbarê pêvajoya nexweşxane, qereqol û yên weke wê yên di pêvajoya gilîkirina tundkariyê û wergirtina piştgiriyê de pêwîstiya te pê çêdibin, zanyariyên alîkariya xwe-bixwe yên di pêvajoya dermankirina xwe de dibe tu fêdê jê bibîne û çavkaniyên din û yên weke wan...   

     Di nava csdestek.org-ê de her weha nexşeyeke xizmetguraziyê heye ku di vê nexşeyê de zanyariyên Navendên Piştgiriyê yên Tundkariya Cinsî yên Stenbolê hene. Tu dikarî di vê nexşeyê de telefon û xizmetên ku navend û saziyên piştgiriyê didin wan kesên ji tundkariyên zayendî rizgar bûne, peyda bikî.  

     Ez dikarim alîkariyê bixwazim - Ti pirsgirêk nîne ku tu piştgiriyê bixwazî

     csdestek.org ji bo pêdiviyên wan kesan amade bûye ku ji tundkariya zayendî rizgar bûne û armanca wê ew e ku zanyariya bide kesên tacîz, tecawiz û di zaroktiyê de îstismara zayendî li wan bûye û jê rizgar bûne.

     csdestek.org; tê de ew zanyarî hene ku piştî tundkariya zayendî yan jî tundkariyên cida li te were kirin tê çawa gilî bike, tê çawa pêvajoyên piştî tundkariyê yên te dixin tengasiyê çareser bike û hin mijarên din, her weha navendên piştgiriyê yên tê li Stenbolê bikaribe piştî tundkariyê serî li wan bide, zanyariyên din û çavkaniyên din 

     csdestek.org ne ji bo piştî tundkariya zayendî û îstismara zayendî li te bû, tu gilî bikî yan jî serî lê bidî hatiye amadekirin. Ji bo pêvajoya serlêdana kesên rizgar bûne û dermankirina wan hêsantir bike, amade bûye. Ji wê nexşeya li ser malperê hatiye weşandin tu dikarî zanyariyên berfireh derbarê wan saziyan de bibînî ku piştî tundkariya zayendî û îstîsmara zayendî tu dikarî serî li wan bidî. Saziyên qanûnî, navendên xizmetguzariya civakî, saziyên civaka sivîl, saziyên tenduristiyê, navendên polîsan û cendermeyan, jimareyên telefonan, komîsyon, komîte û navendên zanîngehan ev saziyên navborî ne. Di nexşeyê de diyar dike ku bê ka ev sazî her yek li ku kar dikin, kîjan saetan kar dikin û jimareyên wan û navnîşanên wan çi ne. 

     Di newşeyê de navendên bi tenê li Stenbolê ne hene. Ger te xwe negîhand saziyekê, zanyariyên şaş an jî kêm derbarê saziyan de hebin, tu dikarî ji me re binivîse. Ger haya te ji wan navendan hebe ku piştgiriyê didin kesên rizgarbûyî lê di nexşeya me de nînin, tu dikarî pêşniyarî me bikî. Ew navendên ku em xwe bigihînin wan, hevkariyê bi me re bikin an jî zanyariyan bidin me, em dikarin bixin nava nexşeyê. 

     csdestek.org ne ji bo wan pisporên pîşeyî hatiye amadekirin ku di warê tundkariya zayendî û îstismara zayendî de piştgiriyê didin û şêwirmendiyê dikin, di warê tundkariya zayendî de alîkariya hiqûqî, psîkolojîk û şêwirmendî, xizmeta tenduristiyê û tiba edlî didin. Lê pisporên pîşeyî û herkes dikarin ji zanyariyên di malperê de cih girtine, sûdê werbigirin. 

     Ev malper, di encama Projeyê "Sîstema Piştgiriyê Li Ku ye?" de hatiye amadekirin ku Komeleya Têkoşîna li Dijî Tundkariya Zayendî ew proje di sala 2018an de pêk aniye. 


     Derbarê Projeyê de 

     Projeya Sîstema Piştgiriyê li ku ye (1ê Sibatê-31ê Kanûna Pêşiyê ya  2018an) Me ev proje bi piştgiriya Serkonsolxaneya Swêdê ya li Stenbolê di meha sibatê de pêk anî. Me bi vê projeyê hewl da ku em bersiva van pirsên kesên tundkariya zayendî li wan bûye, bidin: “Tundkariya zayendî li min bû, divê ez çi bikim? Kîjan sazî dikare çawa piştgiriyê bidin min û xizmetê ji min re bikin? Ez dikarim serî li ku bidim û çawa serî li wan bidim?”  Ji bo lêkolîna li qadê, me hevdîtin bi 3 parêzer, 6 xebatkarên tenduristiyê, doktorek, pisporekî/e tiba edlî, bi giştî bi 13 pisporan re; KADAV (Weqfa Piştgiriya bi Jinan re) û Weqfa Stargehên Jinan a Mor Çatiyê ango 2 saziyên sivîl; Komîsyona Pêşîlêgirtina Tacîza Zayendî ya Zanîngeha Bogaziçiyê (CITOK) û Navenda Pêşîlêgirtina Êrîş û Tacîza Zayendî (CTSOB) ango 2 navendên zanîngehan; Navenda Xizmetguzariya Civakî ya Rasîmpaşayî, Navenda Parastina Zarokan a Marmarayê, Fermandana Ofîsa Asayîşê ya Têkoşîna li Dijî Tundkariya li Jinan û ya li Nav Malan a Gayrettepeyê û Navenda Çavdêriyê û Pêşîlêgirtinê ya Tundkariyê (ŞONIM) re kir. 

     Ji bo projeyê; me zanyariyên xizmetguzariya 6 navendên zanîngehan, 36 navendên xizmetguzariya civakî, 7 saziyên civaka sivîl, 4 jimareyên telefonan, 4 navendên alîkariya qanûnî, 80 navendên emniyetê, 22 nexweşxane, 4 Navendên Çavdêriya li Zarokan (ÇIM) jî di nav de 163 navendên ku li Stenbolê ji bo serlêdana tundkariya zayendî kar dikin kom kirin. Me hewl da em bi csdestek.org-ê wan zanyariyan kom bikin ku kesên pêwîstiya wan pê hebe xwe bigihînin xizmeta mafê wan e. Me hewl da em vê hêsan bikin.  

     Em di 15-16ê Îlona 2018an de li Berlînê beşdarî MitSprache – wê kongreyê bûn ku ji bo Kesên Piştî Tundkariya Zayendî Rizgar Bûne û Piştgirên wan hatibû lidarxisin û weke CŞMDyê me fikrên xwe û pêşniyarên xwe parve kirin. Me li Berlînê serdana Navenda Krîza Tecawizê ya LARAyê, Transformative Justice Kollektiv Berlin û  Wildwasser Navenda Krîza Tecawizê Selbshilfe & Beratung kir û zanyarî ji wan wergirtin û lêkolîna wan materyalan kir ku ji bo kesên rizgarbûne amade kirine. 

     Di 1ê Kanûna Pêşiyê ya 2018an de ji bo kapasîte û rewşa xizmetguzariya navendên tundkariya zayendî yên li Tirkiyeyê panelek li dar xist û di vir de pisporên mijarê hatin ba hev. Panel ji du beşan pêk hatibû. Di beşa yekem de Ji Fermandana Ofîsa Têkoşîna li Dijî Tundkariya li Jinan û ya Nava Malbatan ya Stenbolê Esem Karabûrç, Midûra Koza ŞONIMê ya Stenbolê Nermîn Fugen Ozer, ji Navenda Piştgiriya Hiqûqî ya ji bo Jinan (KAHDEM) parêzer Habîbe Yilmaz Kayar, Seroka Beşa Zanistî ya Tiba Edlî ya Fakulteya Tibê ya Zanîngeha Stenbolê Prof. Dr. Şebnem Korûr Fîncanci û ji Beşa Zanistî ya Tiba Edlî ya Fakulteya Tibê ya Zanîngeha Stenbolê Prof. Dr. Ayşen Ûfûk Sezgîn me sîstema piştgiriyê û standartên xizmetguzariyê yên li Stenbolê ji bo kesên ji tundkariya zayendî rizgar bûne, bi perspektîfeke gelekî bi disiplîn anî rojevê û hişt ku nîqaş bibe. 

     Di beşa duyem de em û rêxistinên civaka sivîl ên piştgiriya kesên ji tundkariya zayendî rizgar bûne û xebatên piştgiriyê dikin, kom bûn. Ji KADAVê Esîn Eplî behsa xebatên piştgiriyê, ji Mor Çatiyê Zûhal Gurelî behsa navenda Piştgiriya Jinan a Mor Çatiyê, ji SPoDê Hatîce Demîr û Mûstafa Sariyilmazî behsa Beşa Piştgiriyê ya LGBTI+yan, ji Platforma Piştgiriyê ya Tu jî Behs Bikî Gîzem Dîkmenê behsa malpera Tu jî Behs Bikî, HarrassMapê, ji Zanîngeha Bogaziçiyê Cemre Baytokê jî behsa CITOKê (Komîsyona Pêşîlêgirtina Tacîza Zayendî) kirin û anîn bîra me ku em ên rizgar bûne ne bi tenê ne û bêçare ne û bê ka piştevanî çiqas girîng e. Tu dikarî li ser hesabê me yê Youtube-ê li tevahiya panelê temaşe bikî.


     Ev malper bi piştgiriya Serkonsolxaneya Swêdê ya li Stenbolê û ji bo Projeya "Sîstema Piştgiriyê li ku ye?" hatiye amadekirin. Nêrînên ku li vir in ne nêrînên fermî yên Serkonsolxaneya Swêdê ya li Stenbolê ne. Komeleya Têkoşîna li Dijî Tundkariya Zayendî, ji hemû zanyarî û nêrînên li vir, berpirsiyar e. 

      Anket Questionnaire استبيان پرسشنامه Anket

      Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

      Did you find this text helpful?

      هل وجدت هذه المادة مفيدة؟

      آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

      Gelo ev nivîs bifêde ye?

      Cinsel şiddet ile ilgili bilgim arttı.
      My knowledge of sexual violence has increased.
      آگاهي من از خشونت جنسي افزايش يافته است.
      Bu yazıyı sizin için nasıl daha yararlı hale getirebiliriz? (İsteğe bağlı)
      How can we make this post more useful for you? (Optional)
      چگونه می توانیم این مقاله را برای شما مفید تر کنیم؟ (اختیاری)

      * Yorumunuza kişisel bilgileri eklemenize gerek yoktur, bu anket anonimdir.

      * This questionaire is anonymous, you don't need to include your personal information.

      * لا تحتاج إلى تضمين معلومات شخصية في تعليقك ، فهذا الاستطلاع مجهول الهوية.

      * این پرسشنامه بی نام است

      * Hewce nake hûn zanyariyên xwe yên şexsî di şîroveya xwe de binivîsin, ev anket gelêrî ye.

      Cevaplarınız başarıyla eklendi! Your answers are added successfully! تم إضافة إجاباتك بنجاح! پاسخ های شما با موفقیت اضافه شد! Bersivên we serkeftî lê hatin zêdekirin
      Size daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla çerezleri kullanıyoruz. Çerezler Hakkında Aydınlatma Metni için tıklayınız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmiş olursunuz. We use cookies to provide you with a better service. Click for the Cookie Clarification Text. If you continue to use this site, you agree to our Privacy and Cookie Policy. We use cookies to provide you with a better service. Click for the Cookie Clarification Text. If you continue to use this site, you agree to our Privacy and Cookie Policy. ما از کوکی ها برای ارائه خدمات بهتر به شما استفاده می کنیم. برای متن اطلاعات درباره کوکی ها کلیک کنید. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه می دهید، سیاست حفظ حریم خصوصی و کوکی ما را بپذیرید ما از کوکی ها برای ارائه خدمات بهتر به شما استفاده می کنیم. برای متن اطلاعات درباره کوکی ها کلیک کنید. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه می دهید، سیاست حفظ حریم خصوصی و کوکی ما را بپذیرید . We use cookies to provide you with a better service. Click for the Cookie Clarification Text. If you continue to use this site, you agree to our Privacy and Cookie Policy.