Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage. إذا كنت بحاجة إلى إغلاق هذه الصفحة بسرعة، فيمكنك النقر فوق هذه المنطقة. سيتم توجيهك إلى محرك بحث غوغل Google. در صورت نیاز به بستن سریع این صفحه می توانید بر روی این قسمت کلیک کنید. شما به موتور جستجوی گوگل هدایت خواهید شد. Ger pêwîst bike û ku tu vê malperê bi lez bigrî, tu dikarî pêl li vir bikî. Wê malpera lêgerînê ya Google-ê vebike.
HIZLI QUICK خروج سریع
ÇIKIŞ ESCAPE سريع خروچ Derkeve

T.C. VATANDAŞI DEĞİLİMI'M NOT A CITIZEN OF TURKEYأنا لست مواطنا في الجمهورية التركيةمن شهروند ترکیه نیستمEZ NE WELATIYA KOMARA TIRKIYEYÊ ME

T.C. vatandaşları için hazırlanan içeriklerin tamamı Türkiye’de bulunan yabancılar için de geçerlidir. Ancak belli tipteki yabancıların bazı istisna durumları vardır. Aşağıda sadece bu istisna durumlardan bahsedilmiştir. Bu istisna durumlar dışındaki hususlar T.C. vatandaşları ile aynıdır.

Türkiye’de Bulunan Bir Yabancıysanız

Türkiye’de ikamet izni ile kalan bir yabancıysanız…

Türkiye’de ikamet izni ile kalan bir yabancıysanız, herhangi bir tereddüt duymadan adli mercilere başvurabilirsiniz. Eğer cinsel şiddete kendisine ikamet izni sağlayan eşiniz tarafından maruz kaldıysanız Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler size eşinizden bağımsız olarak ikamet izninizi sağlanması gerektiğini hüküm altına almıştır. Böylesi bir durumda, aile ikamet izni iptal olur tereddüdü duymadan adli makamlara başvurabilirsiniz. Ancak uygulamada memurlar bazı prosedürleri bilemeyeceği ve uygulamaktan kaçınabileceği için bir avukat yahut sivil toplum kuruluşu desteği almanız oldukça önemlidir.

Türkiye’de ikamet izni olan yabancılar özel sağlık sigortası yahut genel sağlık sigortası ile ikamet ediyor olabilirler. Cinsel şiddete maruz bırakılan bir yabancıysanız hastaneye başvurduğunuzda ilk yapılacak acil müdahale ve raporlama işlemleri adli vaka kaydı altında yapılacağından herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

 Ancak acil tedaviden sonra gerçekleşecek sağlık müdahaleleri (psikolojik destek gibi) ücrete tabii olacaktır. Acil müdahale sonrası sağlık süreçleri için eğer genel sağlık sigortanız varsa Türkiye’deki tüm devlet hastanelerinden, eğer özel sağlık sigortanız varsa sigortanızın karşıladığı özel hastanelerden yararlanabilirsiniz.

Türkiye’de geçici koruma / mülteci / şartlı mülteci / ikincil koruma statüsüyle kalan bir yabancıysanız…

Türkiye’de geçici koruma / mülteci / şartlı mülteci / ikincil koruma statüsüyle kalan bir yabancıysanız cinsel şiddete maruz bırakılmanız durumunda herhangi bir tereddüt duymadan, Valilik tarafından verilen kimlik kartı ile şikayette bulunabilirsiniz.

Türkiye’de geçici koruma statüsü ile kalıyorsanız sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Geçici koruma statüsündeyseniz acil müdahale sonrası süreçler için hiçbir ücret ödemeden devlet hastanelerinden yararlanabilirsiniz.

Türkiye’de mülteci / şartlı mülteci / ikincil koruma statüsü ile kalıyorsanız uluslararası koruma başvurusu yaptığınız tarih itibariyle 1 (bir) yıl boyunca genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. 1 (bir) yılın sonunda genel sağlık sigortanız sonlanmaktadır.

Cinsel şiddet mağduru bir yabancı, “özel ihtiyaç sahibi” olarak 1 (bir) yıl süre sınırı olmaksızın genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Ancak bu durum için il göç idaresinin yabancının genel sağlık sigortasını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Bunun için il göç idaresine bizzat yahut avukatınız aracılığı ile başvurmanız gerekir.

Türkiye’de vize ya da vize muafiyeti ile kalan bir yabancıysanız…

Türkiye’de vize ile bulunuyorsanız, vize başvurusu yaparken kalacağınız süre için özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Cinsel şiddete maruz kaldıysanız hastaneye başvurduğunuzda ilk yapılacak acil müdahale ve raporlama işlemleri adli vaka kaydı altında yapılacağından herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak acil tedaviden sonra gerçekleşecek sağlık müdahaleleri (psikolojik destek, süreli tedavi, muayene gibi) ücrete tabii olacaktır. Türkiye’de vize ile bulunuyorsanız acil müdahale sonrası sağlık hizmetlerini özel sağlık sigortanızın karşıladığı hastanelerden alabilirsiniz.

Türkiye’de vize muafiyeti ile kalıyorsanız ve özel sağlık sigortası yaptırmadıysanız acil müdahaleden sonra gerçekleşecek sağlık müdahaleleri (psikolojik destek, süreli tedavi, muayene gibi) için ücret ödemeniz gerekecektir.

Ancak 6284 sayılı Kanun çerçevesinde bir koruma kararı alınması durumunda yabancılar, bu yönde bir ihtiyaç olması durumunda, başkaca bir sağlık sigortası yoksa, koruma süresince genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Bunun için valiliğe, aile mahkemelerine ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurulabilirsiniz.

Türkiye’de yasal izin olmaksızın kalan bir yabancıysanız…

Türkiye’de yasal izin olmaksızın kalma sınır dışı sebebidir. Bu durumun polis tarafından tespiti halinde sınır dışı işlemlerinin başlatılması için durum valiliğe (yetki devri yapılan illerde il göç idarelerine) bildirilir. Valilik, yabancı özelinde bir değerlendirme yapıp sınır dışı edilip edilmeyeceğine karar verir. Eğer cinsel şiddete maruz bırakıldıysanız Türkiye’deki tedavi süreçleri tamamlanana kadar sınır dışı edilemezsiniz. Böyle bir durumda eğer var ise hastane raporu, suç duyurusu gibi belgelerin Valiliğe sunulması kararda etkili olacaktır.

Ancak valilik sınır dışı edilmemeniz yönünde karar verene kadar polislerce gözetim altında tutulabilirsiniz. Hem süreci hızlandırmak hem de valiliği durum hakkında bilgilendirmek için bir avukattan ya da sivil toplum kuruluşundan destek almanız oldukça önemlidir. Polislerin yasal izni olmayan yabancıyı valiliğe bildirme yükümlülüğü olduğundan karakola yapılacak başvurularda bu risk daima mevcuttur.

Şikayetinizi karakola yapabileceğiniz gibi savcılıklara da yapabilirsiniz. Savcılığa yapılan başvurularda genel olarak valiliğe bildirim yapılmamaktadır. Ayrıca savcılar cinsel şiddet konularında polislere nazaran daha hassas davranmaktadırlar. Bu sebeple Türkiye’de yasal kalış izniniz yoksa karakol yerine savcılığa şikayette bulunmanız daha yararlı olacaktır.

Eğer karakola şikayetinizde size eşlik eden kişinin de yasal kalışı bulunmuyor ise o kişi hakkında da sınır dışı prosedürleri uygulanır. Cinsel şiddet mağduru olan yabancı hakkında sınır dışı edilmemesi kararı çıksa dahi refakatçi hakkında sınır dışı kararı çıkabilir. Bu sebeple şikayette bulunulurken size refakat edecek kişinin yasal kalış izninin bulunması ya da T.C. vatandaşı olması sağlıklı olacaktır.

Cinsel şiddet sonrası hastaneye başvurmanız durumunda vaka adli vaka kapsamında değerlendirileceğinden herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Acil tedaviden/müdahaleden sonra gerçekleşecek sağlık müdahaleleri (psikolojik destek, süreli tedavi, muayene gibi) için ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ancak 6284 sayılı Kanun çerçevesinde bir koruma kararı alınması durumunda yabancılar, bu yönde bir ihtiyaç olması durumunda, başkaca bir sağlık sigortası yoksa, koruma süresince genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Bunun için valiliğe, aile mahkemelerine ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurulabilirsiniz.

Eğer cinsel şiddet sebebiyle Türkiye’ye sığınmışsanız...

Eğer ülkenizde gördüğünüz bir cinsel şiddet sebebiyle Türkiye’ye sığınmışsanız Türkiye’de uluslararası korumaya başvurabilirsiniz. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler cinsel şiddet mağdurlarının kendi ülkelerinde yeterli koruma sağlanmaması sebebiyle Türkiye’ye sığınmalarına olanak vermektedir. Bunun için Türkiye’ye sığındıktan sonra en kısa sürede valiliğe ya da il göç idaresine başvurulması gerekmektedir. Tüm uluslararası koruma süreçlerinde özel ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilip haklardan öncelikli olarak yararlandırılacaksınız. Uluslararası koruma başvuru süreçlerinde bir avukattan ya da sivil toplum kuruluşundan destek alınmanızı öneririz.

Uluslararası Koruma Başvurusu (Sığınma Başvurusu) için ne yapmalıyım?

 • ● Uluslararası koruma başvurusu için öncelikle Türkiye’ye giriş yapmak gerekmektedir. Türkiye sınırları dışında herhangi bir yere (konsolosluklar gibi) başvuru yapılamamaktadır. Sığınma için Türkiye’ye yasal yollarla giriş yapmak zorunlu değildir. Yasal olmayan yollarla giriş yapılması durumunda da sığınma başvurusu yapılabilmektedir.
 • ● Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en kısa sürede bulunduğunuz ilin valiliğine ya da il göç idaresine başvurmalısınız.
 • ● Cinsel şiddet mağduru olarak sığınma başvurusu yapabilmek için;

* Ülkenizde kadın veya LGBTİ+ olmanızdan yahut dininiz, ırkınız, tabiiyetiniz, siyasi görüşünüz sebebiyle cinsel şiddet görüyor olmanız,

* Ülkenizin kolluk ya da adli makamlarına başvurmanıza rağmen ülkenizin sizi koruyamaması, korumaması ya da ülkenizde koruma makamlarına başvursanız dahi korunamayacağınızın açık olması,

* Ülkenizde koruma sağlanabilecek başka bir bölgesinin olmaması, ülkenizin her yerinde bir tehlike ile karşı karşıya olmanız, bu sebeplerle ülkenize dönemiyor olmanız gerekmektedir.

 • ● Türkiye’de sığınma başvurusu yaptıktan sonra il göç idaresi hakkınızda bir değerlendirme yapacaktır. Değerlendirme sonunda göç idaresi Türkiye’de bulunan koruma statülerinden birini tanır. Başvurunuz reddedilmesi durumunda kararı yargıya taşıyabilir, hakkınızda nihai yargı kararı çıkana kadar Türkiye’de kalabilirsiniz.
 • ● Türkiye’de bir koruma statüsü kazandıktan sonra özel ihtiyaç sahibi olarak tüm haklardan öncelikli olarak yararlandırılırsınız. Sağlık, eğitim gibi temel haklara erişebilirsiniz.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği olarak kapasitemizden dolayı mülteci ve sığınmacılardan başvuru alamamaktayız.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz aşağıda bilgileri verilen sivil toplum kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz:

Hayata Destek Derneği* Telefon : +90 800 670 1010 Mail : bilgi@hayatadestek.org Website: https://www.hayatadestek.org Destek verdiği diller: Arapça, Farsça, Kürtçe, İngilizce.Verdiği Destekler: Psikolojik-Hukuki Destek, Sosyal Danışmanlık.

KADAV* Telefon : 0212 251 58 50 Mail : info@kadav.org.tr Website: https://www.kadav.org.tr 
Destek verdiği diller: Arapça Odaklandığı grup: Mülteci Kadınlar Verdiği Destekler: Psikolojik destek, hukuki destek ve danışmanlık, güçlendirme ve dayanışma odaklı grup faaliyetleri

Hevi LGBTİ+ Derneği* Telefon : 02122935085 Mail : hevilgbt@gmail.com Hukuki destek için mail: hukuk@hevilgbti.org Website: http://hevilgbti.org Destek verdiği diller: Arapça, Farsça, Kürtçe Verdiği Destekler: Psikolojik-Hukuki Destek ve Sosyal Danışmanlık, Cinsiyet Uyum Süreci, Akran Zorbalığı

All of the content built for Turkish citizens are also for the foreign nationals living in Turkey. However, there are some exceptions for some of the foreign nationals. Only these exceptional cases are mentioned below. Apart for these exceptional cases, all matters are for everyone.

In Case You Are Foreign Nationals Residing In Turkey

 If you are a foreign national residing in Turkey with a residence permit...

If you are living in Turkey with a residence permit, you can apply to judicial authorities without hesitation. If your residence status depends on that of your spouse and if you have been subjected to sexual violence by your spouse, an autonomous residence permit shall be granted for you and this is recognized by the international conventions, which Turkey is a party to. In such a case, without worrying about your residence status, you can apply to the judicial authorities. However, in practice, it is very important to get support from a lawyer or a non-governmental organization, as public officials may not know some procedures or they may refrain from resorting these procedures.

Foreign nationals having a residence permit in Turkey may reside in Turkey with the private health insurance or universal health insurance. If you are a foreign national who has been subjected to sexual violence, you do not have to pay any fees when you apply to the hospital, because the primary emergency response and reporting procedures will be performed under forensic case record.

 However, healthcare interventions (such as psychological support) that will take place after the primary emergency services are chargeable. You can benefit from the secondary and tertiary health care services in state hospitals in Turkey if you hold universal health insurance policy or in private hospitals on the condition that if you are a private insurance holder and your insurance covers these hospitals.

If you are a foreign national residing in Turkey by having temporary protection status / refugee status / conditional refugee status/subsidiary protection status...

If you are a foreign national residing in Turkey by having temporary protection status / refugee status / conditional refugee status/subsidiary protection status and if you are exposed to sexual violence, you can file a complaint by ID card issued by the Governorate without hesitation.

If you are residing in Turkey as a temporary protection beneficiary, you can benefit from healthcare services free of charge.

If you are residing in Turkey as a temporary protection beneficiary, you can benefit from public hospitals for secondary and tertiary healthcare services free of charge.

If you are a foreign national residing in Turkey by having temporary protection status / refugee status / conditional refugee status/subsidiary protection status, you can benefit from universal health insurance for 1 (one) year, as of the date you apply for international protection. Your health insurance will end at the end of 1 (one) year.

A foreign national who is the survivor of sexual violence can benefit from the universal health insurance without 1 (one) year limit as a “person with special needs”. However, for this situation, Provincial Directorate of Migration Management (PDMM) must activate the foreign national’s universal health insurance. For this, you must apply to PDMM in person or via your lawyer.

If you are a foreign national residing in Turkey with a visa or visa exemption...

If you are in Turkey with a visa, you need to hold a private health insurance policy covering the duration of your stay when you apply for a visa. If you have been subjected to sexual violence, you do not have to pay any fees when you apply to the hospital, because the primary emergency response and reporting procedures will be performed under forensic case record. However, healthcare interventions (such as psychological support, short term treatment, examination etc.) that will take place after primary emergency services are chargeable. If you reside in Turkey with visa exemption, you have to pay for the secondary and tertiary healthcare services provided after emergency services, if you are not a private insurance holder.

However, if a protection order is issued in line with the Law No. 6284, foreign nationals can benefit from the universal health insurance during the protection order, if there is a need in this regard and if they do not hold any other health insurance policies. For this, you can apply to the governorates, family courts or the Ministry of Family, Labor and Social Policies.

If you are a foreign national staying in Turkey without having any legal permission...

Staying in Turkey without legal permission is resulted with deportation. If this situation is identified by the police, it is reported to the governorate (PDMM in the provinces assigned with the authority) to initiate deportation procedures. The governorate decides whether to deport or not by making specific assessment. If you have been subjected to sexual violence, you cannot be deported until treatment process in Turkey is completed. In such a case, if any, submission of documents such as hospital report, criminal complaint, to the Governorship will be effective in the assessment.

However, you can be detained by the police until the governorate decides not to deport you. It is very important to get support from a lawyer or non-governmental organization to both fast track the process and inform the governorate about the situation. Since the police have an obligation to notify the governorate about the foreign national who does not have legal permission, there is always this when applying to the police station.

You can file your complaint to the police station or to the prosecutor’s office. In the applications made to the prosecutor’s office, the governorate is generally not notified. In addition, prosecutors are more responsive than police officers about sexual violence. Therefore, if you do not have permission to legally stay in Turkey it would be better to file a complaint to the prosecutor’s office instead of the police station.

If the person accompanying you during your complaint to the police station does not have a legal permission, deportation procedures are also applied to that person. Even if a decision not to deport a foreign national who is survivor of sexual violence is issued, a deportation order may be issued for the accompanying person. For this reason, it will be better to go for filing a complaint by being accompanied by someone having a legal permission or being a citizen of the Republic of Turkey.

If you apply to the hospital after sexual violence, you do not have to pay any fees as the case will be considered as a forensic case. You may have to pay for healthcare interventions (such as psychological support, short term treatment, examination) that will take place after emergency intervention.

However, if a protection order is issued in line with the Law No. 6284, foreign nationals can benefit from the universal health insurance during the protection order, if there is a need in this regard and if they do not hold any other health insurance policies. For this, you can apply to the governorates, family courts or the Ministry of Family, Labor and Social Policies.

If you seek asylum in Turkey on account of being exposed to sexual violence

If you seek asylum in Turkey due to sexual violence you faced in your country of origin, you can apply for international protection in Turkey. International conventions to which Turkey is party allow survivors of sexual violence to apply asylum in Turkey who are unable to avail themselves of the protection of their country of origin, which is inadequate. After coming to Turkey, asylum seekers should apply to governorate or PDMM as soon as possible. In all international protection processes, you will be considered as a person with special need and you can benefit from the rights priorly. We recommend you to get support from a lawyer or non-governmental organization in the application for international protection processes.

What should I do for Application for International Protection (Application for Asylum)?

 • ● For application for international protection, first you need to arrive in Turkey. The application cannot be made to any location outside the boundaries of Turkey (such as embassies). For seeking asylum you are not required to enter into Turkey legally. In case of illegal entries, asylum applications can also be made.
 • ● After your arrival in Turkey, you must apply to the governorate or PDMM as soon as possible.
 • ● You can apply for asylum as a survivor of sexual violence;;

* If you are subjected to sexual violence for reasons of race, religion, nationality, membership of a particular social group as being a woman or LGBTI+ person or political opinion in your country of origin,

* In case, although you apply to the law enforcement or judicial authorities of your country, your country cannot protect you, or if it is clear that you cannot be protected even if you apply to the protection authorities in your country,

* If there is no other region in your country where protection can be provided, if you face persecution all over your country, if you are unable to return to your country for these reasons

 • ● After having applied for asylum in Turkey, PDMM will make an assessment about your situation. After the assessment, PDMM provides you with one of the protection status in Turkey. You can appeal to the judicial authorities in case of rejection, you can stay in Turkey until the final judgment.
 • ● After getting a protection status in Turkey, you can benefit from all the rights priorly as a person with special needs. You can access fundamental rights such as health and education.

As the Association for Struggle Against Sexual Violence, we cannot receive applications from refugees and asylum seekers due to our limited capacity. If you are not a citizen of the Republic of Turkey, you can apply to the following non-governmental organizations:

Support to Life: Phone : +90 800 670 1010 E-mail : bilgi@hayatadestek.org Website: https://www.hayatadestek.org Gıves Support In: Arabic, Persian, Kurdish, English. Support Areas: Legal support and counseling, Psychological support and counseling

KADAV: Phone : 0212 251 58 50 E-mail : info@kadav.org.tr Website: https://www.kadav.org.tr Gives Support In: Arabic. Support Areas: Legal Support and counseling, Psychological Support and counseling, group activities focused on empowerment and solidarity

Hevi LGBTİ+ Association: Phone : 02122935085 E-mail : hevilgbt@gmail.com Mail for legal counseling: hukuk@hevilgbti.org Website: http://hevilgbti.org Gives Support In: Arabic, Persian, Kurdish. Support Areas: Legal support and counseling, Psychological support and counseling, gender identity and adjustment, Peer Bullying

Click for the Support System Documents


  كل المحتوى المخصص للمواطنين ينطبق أيضًا على الأجانب في تركيا. ومع ذلك، هناك بعض الاستثناءات لأنواع معينة من الأجانب. فقط هذه الحالات الاستثنائية مذكورة أدناه. مسائل أخرى غير هذه الحالات الاستثنائية فانه يتم تطبيق نفس القوانين المطبقة على مواطني الجمهورية التركية.

  إذا كنت من الأجانب المتواجدين في تركيا

  ● إذا كان الإجنبي يقييم بتصريح إقامة في تركيا

  إذا كنت تعيش في تركيا مع تصريح إقامة، فيمكنك التقدم إلى السلطات القضائية دون تردد. إذا كانت حالة إقامتك تعتمد على حالة زوجك وإذا تعرضت للعنف الجنسي من قبل زوجك، فسيتم منحك تصريح إقامة مستقل وهذا معترف به في الاتفاقيات الدولية، التي تعتبر تركيا طرفًا فيها. في مثل هذه الحالة، دون القلق بشأن وضع إقامتك، يمكنك تقديم طلب إلى السلطات القضائية. ومع ذلك، من الناحية العملية، من المهم للغاية الحصول على دعم من محام أو منظمة غير حكومية، حيث قد لا يعرف المسؤولون العموميون بعض الإجراءات أو قد يمتنعون عن اللجوء إلى هذه الإجراءات.

  قد يكون الأجانب الذين لديهم تصريح إقامة في تركيا يقيمون مع تأمين صحي خاص أو تأمين صحي عام. إذا كنت أجنبيًا تعرضت للعنف الجنسي، فلا يتعين عليك دفع أي رسوم، حيث سيتم تنفيذ إجراءات الاستقبال في الطوارئ والإبلاغ الأولى بموجب سجل حالة الطب الشرعي عند تقدمك إلى المستشفى.

  ومع ذلك، فإن التدخلات الصحية (مثل الدعم النفسي) التي ستتم بعد العلاج الطارئ ستخضع لرسوم. بالنسبة لعمليات الرعاية الصحية بعد الطوارئ، يمكنك الاستفادة من جميع المستشفيات العامة في تركيا إذا كان لديك تأمين صحي عام، وإذا كان لديك تأمين صحي خاص، يمكنك الاستفادة من المستشفيات الخاصة التي يغطيها التأمين الخاص بك.

  إذا كنت مواطنًا أجنبيًا مقيمًا في تركيا في حالة الحماية المؤقتة / وضع اللاجئ / وضع اللاجئ المشروط / حالة الحماية الفرعية.

  ● إذا كنت مواطنًا أجنبيًا مقيمًا في تركيا في الحماية المؤقتة / اللاجئون / اللاجئون المشروطون / حالة حماية فرعية وتعرضت للعنف الجنسي، دون أي تردد، يمكنك تقديم شكوى ببطاقة الهوية الصادرة عن الحاكم.

  إذا كنت تقيم في تركيا بحالة حماية مؤقتة، يمكنك الاستفادة من الخدمات الصحية مجانًا.

  إذا كنت مواطنًا أجنبيًا مقيمًا في تركيا في حالة اللاجئين / اللاجئين المشروطين / حالة حماية فرعية اعتبارًا من التاريخ الذي تقدم فيه للحصول على الحماية الدولية، يمكن أن يستفيد من التأمين الصحي الشامل على مدار العام. ينتهي التأمين الصحي العام الخاص بك في نهاية عام (واحد).

  يمكن للأجنبي الذي يقع ضحية للعنف الجنسي الاستفادة من التأمين الصحي العام دون حد زمني مدته سنة واحدة باعتباره "شخصًا ذا احتياجات خاصة". ومع ذلك، في هذه الحالة، فإنه يجب على إدارة الهجرة الإقليمية تفعيل التأمين الصحي العام للأجنبي. لهذا، يجب عليك تقديم طلب إلى إدارة الهجرة الإقليمية شخصيًا أو من خلال محاميك.

  ● إذا كان الأجنبي يقيم بتأشيرة أو إعفاء من التأشيرة في تركيا

  إذا كنت في تركيا بتأشيرة، فأنت بحاجة إلى الحصول على تأمين صحي خاص طوال مدة إقامتك عند التقدم للحصول على تأشيرة. إذا كنت قد تعرضت للعنف الجنسي، فلا يتعين عليك دفع أي رسوم لأن إجراءات الاستقبال في الطوارئ والإبلاغ الأولى التي سيتم تنفيذها عند تقديمك إلى المستشفى ستتم بموجب سجل حالة الطب الشرعي. ومع ذلك، سيتم فرض رسوم على التدخلات الصحية (مثل الدعم النفسي والعلاج في الوقت المحدد والفحص) التي ستتم بعد العلاج في حالات الطوارئ. إذا كنت في تركيا بتأشيرة، فيمكنك تلقي خدمات الطوارئ من المستشفيات بالصحة بعد التأمين الصحي الخاص.

  إذا كنت تقيم مع إعفاء من التأشيرة في تركيا سيتعين على التأمين الصحي الخاص بعد أن يكون لديك تدخلات صحية طارئة (الدعم النفسي، والعلاج المؤقت، مثل الفحص) دفع الرسوم.

  ومع ذلك، إذا تم اتخاذ قرار الحماية في إطار القانون رقم 6284، يمكن للأجانب الاستفادة من التأمين الصحي العام خلال فترة الحماية، إذا كانت هناك حاجة في هذا الاتجاه وإذا لم يكن هناك تأمين صحي آخر يمكنك التقدم إلى الحاكم أو محاكم الأسرة أو وزارة الأسرة والعمل والسياسات الاجتماعية.

  ● إذا كان الأجنبي يقيم في تركيا بدون تصاريح قانونية

  البقاء في تركيا دون إذن قانوني ينتج عنه الترحيل. إذا اكتشفت الشرطة هذا الوضع، يتم إبلاغ الحاكم (إدارات الهجرة الإقليمية في المقاطعات التي تم فيها نقل السلطة) من أجل بدء إجراءات الترحيل. يقرر مكتب المحافظ ما إذا كان سيتم الترحيل أم لا لإجراء تقييم خاص بأجنبي. إذا تعرضت لعملية عنف جنسي في تركيا، فلا يمكن ترحيلك حتى الانتهاء من فترات العلاج. في مثل هذه الحالة، سيكون تقديم المستندات مثل تقرير المستشفى، والشكوى الجنائية إن وجدت، إلى الحاكم مهما في القرار.

  ومع ذلك، يمكن أن تحتجزك الشرطة حتى يقرر الحاكم عدم ترحيلك. من المهم جدًا الحصول على دعم من محامٍ أو منظمة غير حكومية لتسريع العملية وإبلاغ الحاكم بالوضع. نظرًا لأن الشرطة ملزمة بإخطار الأجنبي الذي ليس لديه إذن قانوني من المحافظ، فإن هذا الإخطار موجود دائمًا في الطلبات المقدمة إلى مركز الشرطة.

  يمكنك تقديم شكواك إلى مركز الشرطة أو مكتب المدعي العام. في الطلبات المقدمة إلى مكتب المدعي العام، لا يتم إخطار مكتب المحافظ بشكل عام. بالإضافة إلى ذلك، فإن المدعين أكثر حساسية من الشرطة للعنف الجنسي. لذلك ، إذا لم يكن لديك إذن بالبقاء بشكل قانوني في تركيا، فمن الأفضل تقديم شكوى إلى مكتب المدعي العام بدلاً من مركز الشرطة.

  إذا لم يكن الشخص الذي يرافقك في شكواك إلى مركز الشرطة لديه إقامة قانونية، فسيتم تطبيق إجراءات الترحيل أيضًا على هذا الشخص. حتى إذا صدر قرار بعدم ترحيل أجنبي كان ضحية للعنف الجنسي، فقد يتم إصدار أمر إبعاد للمرافق. لهذا السبب، سيكون من الأفضل الذهاب لتقديم شكوى مصحوبًا بشخص لديه إذن قانوني أو مواطن في الجمهورية التركية.

  إذا تقدمت إلى المستشفى بعد تعرضك للعنف الجنسي، فلا يتعين عليك دفع أي رسوم، حيث سيتم اعتبار الحالة كقضية طب شرعي. بعد العلاج / التدخل الطارئ، قد تضطر إلى دفع تكاليف التدخلات الصحية (مثل الدعم النفسي، والعلاج في الوقت المحدد، والفحص).

  ومع ذلك ، إذا تم اتخاذ قرار الحماية في إطار القانون رقم 6284، يمكن للأجانب الاستفادة من التأمين الصحي العام خلال فترة الحماية، إذا كانت هناك حاجة في هذا الاتجاه وإذا لم يكن هناك تأمين صحي آخر. لهذا، يمكنك التقدم إلى الحاكم أو محاكم الأسرة أو وزارة الأسرة والعمل والسياسات الاجتماعية.

  إذا كنت قد لجأت إلى تركيا بسبب العنف الجنسي ...

  إذا كان لديك اللجوء في تركيا بسبب العنف الجنسي الذي تراه في بلدك، يمكنك التقدم بطلب للحصول على الحماية الدولية في تركيا. تسمح الاتفاقيات الدولية التي انضمت إليها تركيا للناجيات من العنف الجنسي بطلب اللجوء في تركيا لغير القادرين على الاستفادة من حماية كافية في بلدهم الأصلي. بعد اللجوء إلى تركيا، يجب أن يتم تقديم الطلب في أقرب وقت ممكن للمحافظ أو هيئة الهجرة في ولاية ما. في جميع عمليات الحماية الدولية، سيتم اعتبارك محتاجًا خاصًا وستستفيد من الحقوق مع الأولوية. نوصي بطلب الدعم من محامٍ أو منظمة غير حكومية في عمليات طلب الحماية الدولية.

  ماذا أفعل في طلب الحماية الدولية (طلب اللجوء)؟

  •  ● لتقديم طلب للحصول على الحماية الدولية، عليك أولاً أن تصل إلى تركيا. لا يمكن تقديم الطلب إلى أي مكان خارج حدود تركيا (مثل السفارات). لطلب اللجوء، لا يلزمك الدخول إلى تركيا بشكل قانوني. في حالة الدخول غير القانوني، يمكن أيضًا تقديم طلبات اللجوء.
  • ● بعد دخول تركيا، يجب عليك تقديم طلب إلى مكتب الوالي أو إدارة الهجرة الإقليمية في أقرب وقت ممكن.
  • ● يمكنك التقدم بطلب للحصول على اللجوء بصفتك أحد الناجين من العنف الجنسي 

   * إذا كنت تتعرض للعنف الجنسي لأسباب تتعلق بالعرق أو الدين أو الجنسية أو العضوية في مجموعة اجتماعية معينة بصفتك امرأة أو شخصًا من مجتمع الميم أو بآراء سياسية في بلدك الأصلي

  * في هذه الحالة وعلى الرغم من أنك تتقدم بطلب إلى سلطات إنفاذ القانون أو السلطات القضائية في بلدك، لا يمكن لبلدك حمايتك، و إذا كان من الواضح أنه لا يمكنك الحماية حتى إذا تقدمت بطلب إلى سلطات الحماية في بلدك

   * إذا لم تكن هناك منطقة أخرى في بلدك يمكن توفير الحماية فيها، إذا واجهت الاضطهاد في جميع أنحاء بلدك، إذا كنت غير قادر على العودة إلى بلدك لهذه الأسباب.

   
  • ● بعد التقدم بطلب للحصول على اللجوء في تركيا، ستقوم إدارة الهجرة والجنسية بإجراء تقييم حول وضعك. بعد التقييم، توفر لك مديرية إدارة الهجرة حالة من حالات الحماية في تركيا. يمكنك الاستئناف لدى السلطات القضائية في حالة الرفض، يمكنك البقاء في تركيا حتى صدور الحكم النهائي. 
  • ● بعد الحصول على وضع الحماية في تركيا، يمكنك الاستفادة من جميع الحقوق كشخص من ذوي الاحتياجات الخاصة. يمكنك الوصول إلى الحقوق الأساسية مثل الصحة والتعليم.
  • بصفتنا جمعية مكافحة العنف الجنسي، لا يمكننا تلقي طلبات من اللاجئين وطالبي اللجوء بسبب محدودية طاقتنا الاستيعابية.

   إذا لم تكن من مواطني الجمهورية التركية، يمكنك التقديم على الوحدات التالية:

   Hayata Destek Derneği* (جمعية دعم الحياة) Telefon : +90 800 670 1010 Website: https://www.hayatadestek.org

   class="reference">تقدم Support to Life Association الدعم النفسي والاجتماعي والقانوني للمواطنين غير الأتراك باللغات العربية والفارسية والكردية والإنجليزية.

   KADAV* Telefon : 0212 251 58 50 Website: https://www.kadav.org.tr(تقدم KADAV الدعم النفسي والاجتماعي والقانوني للمواطنين غير الأتراك

   KADAV، الجمهورية التركية تقدم الدعم النفسي والدعم القانوني والإرشاد للنساء غير المواطنين، باللغة العربية، وينفذ أنشطة جماعية تركز على التمكين والتضامن

   Hevi LGBTİ+ Derneği* (جمعية Hevi LGBTI +) Telefon : 02122935085 Hukuki destek için mail: hukuk@hevilgbti.org

   Hevi LGBTI + Association T.R. يقدم الدعم النفسي والقانوني لغير المواطنين من مجتمع الميم باللغات العربية والفارسية والكردية)

  در صورتی که شما از اتباع خارجی مقیم ترکیه هستید؛

  اگر یک تبعه‌ی خارجی مقیم ترکیه با مجوز اقامت هستید...

  اگر با مجوز اقامت در ترکیه زندگی می‌کنید، می‌توانید بدون تردید به مراجع قضایی مراجعه کنید. اگر وضعیت اقامت شما بستگی به وضعیت همسرتان دارد و توسط وی مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اید، یک اجازه‌ی اقامت مستقل به شما داده می‌شود؛ این مورد توسط کنوانسیون‌های بین المللی که ترکیه نیز از اعضای آن‌ها است به رسمیت شناخته شده است. در چنین شرایطی بدون نگرانی از وضعیت اقامت خود، می‌توانید به مراجع قضایی مراجعه کنید. با این حال، در عمل، دریافت حمایت از یک وکیل یا یک سازمان مردم‌ نهاد بسیار حائز اهمیت است، زیرا ممکن است مقامات دولتی برخی از رویه‌ها را ندانند یا از انجام چنین رویه‌هایی سرباز بزنند.

  اتباع خارجی دارای مجوز اقامت در ترکیه می‌توانند مشمول بیمه‌ی درمانی خصوصی یا همگانیِ کشور باشند. اگر شما تبعه‌ای خارجی هستید که مورد خشونت جنسی قرار گرفته، هنگام مراجعه به بیمارستان نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید، زیرا اقدامات اولیه‌ی رسیدگی اورژانس و ثبت گزارش، تحت پوشش پرونده‌ی پزشکیِ قانونی انجام می‌شود.

    با این حال، مراقبت‌های بهداشتی (مانند مراقبت روانی) که پس از خدمات اولیه‌ی اورژانس انجام می‌شود، هزینه دارند. در صورت داشتن بیمه‌ی همگانی درمانی، در بیمارستان‌های دولتی ترکیه یا در بیمارستان‌های خصوصی -به شرطی که بیمه‌ای خصوصی داشته‌ باشید که بیمارستان‌های مدنظر را پوشش دهد- می‌توانید از خدمات مربوط به مراقبت‌های بهداشتی ثانویه نیز بهره‌مند شوید.

  اگر شما تبعه‌ی خارجی هستید که با داشتن وضعیت حمایت موقت / پناهندگی / پناهندگی مشروط / حمایت فرعی در ترکیه اقامت دارید. …

  اگر شما یک تبعه‌ی خارجی هستید که با داشتن وضعیت حمایت موقت / پناهندگی / پناهندگی مشروط / حمایت فرعی در ترکیه اقامت دارید و در معرض خشونت جنسی قرار گرفته‌اید، می‌توانید بدون تردید با کارت شناسایی صادر شده توسط استانداری، شکایت کنید.

  اگردر ترکیه با وضعیت حفاظت موقت می مانید، می توانید از خدمات بهداشتی رایگان بهره مند شوید.

  اگر به عنوان فردی برخورداراز حمایت موقت، در ترکیه اقامت دارید، می‌توانید از بیمارستان‌های دولتی برای خدمات مربوط به مراقبت‌های بهداشتی ثانویه و ثالث به صورت رایگان بهره‌مند شوید.

  اگر شما یک تبعه‌ی خارجی هستید که با داشتن وضعیت حمایت موقت / پناهندگی / پناهندگی مشروط / حمایت فرعی در ترکیه اقامت دارید، می‌توانید از تاریخ درخواست حمایت بین‌المللی به مدت یک سال، از بیمه‌ی سلامت همگانی بهره‌مند شوید. بیمه‌ی درمانی شما در انتهای یک سال، به پایان می‌رسد.

  یک تبعه‌ی خارجیِ بازمانده‌ی خشونت جنسی، می‌تواند بدون محدودیت، یک سال به عنوان «فردی با نیازمندی‌های ویژه» از بیمه‌ی سلامت همگانی بهره‌مند شود. با این حال، برای این خدمات، اداره‌ی مدیریت مهاجرت استانی (PDMM) باید بیمه‌ی سلامت همگانی اتباع خارجی را فعال کند. برای این کار باید شخصاً یا از طریق وکیل خود به این اداره مراجعه کنید.

  اگر شما یک تبعه‌ی خارجی با ویزا یا معافیت ویزا در ترکیه هستید…

  اگر با ویزا در ترکیه هستید، باید یک بیمه‌ی درمانی خصوصی داشته باشید که طی مدت اقامت، شما را در بازه‌ی درخواست ویزا پوشش دهد. اگر مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اید، هنگام مراجعه به بیمارستان نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید، زیرا اقدامات اولیه‌ی رسیدگی اورژانسی و ثبت گزارش، تحت پوشش پرونده‌ی پزشکیِ قانونی انجام می‌گیرد.

  با این حال، خدمات مربوط به مراقبت‌های بهداشتی (مانند حمایت روانشناسی، درمان کوتاه‌مدت، معاینه و مواردی از این دست) که پس از خدمات اولیه در اورژانس انجام می‌شوند، هزینه‌ دارند. اگر با معافیت ویزا در ترکیه اقامت دارید، در صورتی که دارای بیمه‌ی خصوصی نیستید، باید هزینه‌ی خدمات درمانی ثانویه و ثالث ارائه شده پس از خدمات اورژانسی را بپردازید.

  اما در راستای قانون ۶۲۸۴ با صدور حکم حمایتی مربوط به اتباع خارجی، در صورت نیاز و فقدان بیمه‌ی درمانی، می‌توان در بازه‌ی صدور حکم حمایتی، از بیمه‌ی سلامت همگانی بهره‌مند شد. برای این کار، می‌توانید به فرمانداری‌ها، دادگاه‌های خانواده یا وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی مراجعه کنید.

  اگر شما یک تبعه‌ی خارجی هستید که بدون داشتن هیچ گونه مجوز قانونی در ترکیه اقامت دارید…

  اقامت در ترکیه بدون مجوز قانونی، منجر به اخراج خواهد شد. اگر این وضعیت توسط پلیس کشف شود، به اداره‌ی فرمانداری (ادارات مهاجرت استانی در استان‌هایی که این اختیار را دارند) گزارش می‌شود تا مراحل اخراج آغاز شود. استانداری با ارزیابی مشخص، تصمیم به اخراج یا عدم اخراج می‌گیرد. اگر مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اید، تا زمانی که روند درمان در ترکیه تکمیل نشود، ممکن نیست که اخراج شوید. در چنین شرایطی، ارائه‌ی مدارکی از قبیل گزارش بیمارستان در طی شکایت کیفری به فرمانداری، در روند ارزیابی مؤثر خواهد بود.

  با این حال، تا زمانی که فرمانداری در مورد اخراج یا عدم اخراج شما تصمیم بگیرد، ممکن است توسط پلیس بازداشت شوید. بسیار مهم است که از یک وکیل یا سازمان مردم‌نهاد حمایت دریافت کنید تا هم روند سریع پیگیری شود و هم استانداری از وضعیت مطلع گردد. از آنجایی که پلیس موظف است در مورد تبعه‌ی خارجی که مجوز قانونی ندارد به استانداری اطلاع دهد، هنگام مراجعه به کلانتری همیشه امکان اخراج وجود دارد.

  شما می‌توانید شکایت خود را به دادسراها هم ارسال کنید. درخواست‌هایی که به دادسرا ارسال می‌شود، عموماً به فرمانداری اطلاع داده نمی‌شود. علاوه بر این، دادستان‌ها نسبت به افسران پلیس در مورد خشونت جنسی با حساسیت بیشتری رفتار می کنند. بنابراین، اگر اجازه‌ی اقامت قانونی در ترکیه ندارید، بهتر است به جای اداره‌ی پلیس به دادسرا شکایت کنید.

  اگر شخصی که شما را در حین شکایت به اداره‌ی پلیس همراهی می‌کند، مجوز اقامت قانونی نداشته باشد، مراحل اخراج برای آن شخص هم اعمال می‌شود. حتی اگر تصمیمی مبنی بر عدم اخراج یک تبعه‌ی خارجی بازمانده‌ی خشونت جنسی صادر شود، ممکن است برای شخص همراه نیز حکم اخراج صادر شود. به همین دلیل بهتر است با همراهی فردی که دارای تابعیت یا مجوز قانونی برای اقامت در جمهوری ترکیه است، برای ثبت شکایت اقدام کنید.

  اگر پس از خشونت جنسی به بیمارستان مراجعه کنید، نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست زیرا پرونده به عنوان پرونده‌ی پزشکی قانونی در نظر گرفته می‌شود. اما ممکن است مجبور شوید برای خدمات مربوط به مراقبت‌های بهداشتی (مانند حمایت روانی، درمان کوتاه مدت یا معاینه) که پس از مداخله‌ی اورژانسی انجام می‌شود، هزینه پرداخت کنید.

  اما با صدور حکم حمایتی در راستای قانون ۶۲۸۴ اتباع خارجی، در صورت نیاز در این خصوص و نداشتن بیمه‌ی درمانی دیگر، می‌توانند در طی صدور حکم حمایتی، از بیمه‌ی سلامت همگانی بهره‌مند شوند. برای دریافت این حکم می‌توانید به فرمانداری‌ها، دادگاه‌های خانواده یا وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی مراجعه کنید.

  اگر اگربه دلیل قرار گرفتن در معرض خشونت جنسی در ترکیه درخواست پناهندگی می‌کنید...

  اگر به دلیل خشونت جنسی که در کشور خود با آن مواجه شده‌اید در ترکیه درخواست پناهندگی می‌کنید، می‌توانید برای کسب حمایت بین‌المللی در ترکیه درخواست کنید. کنوانسیون‌های بین‌المللی که ترکیه نیز عضو آن‌ها است، به بازماندگان خشونت جنسی که نمی‌توانند از حمایت‌ کشور خود استفاده کنند یا حمایتی که دریافت می‌کنند ناکافی است، اجازه می‌دهد تا به ترکیه پناهنده شوند. پس از ورود به ترکیه، پناهجویان باید در اسرع وقت به فرمانداری مراجعه کنند. در تمام فرآیندهای حمایت بین‌المللی، شما به عنوان یک فرد با نیازهای ویژه در نظر گرفته می‌شوید و از حقوق قبلی برخوردار خواهید شد. ما به شما توصیه می‌کنیم از یک وکیل یا سازمان مردم‌نهاد در درخواست کنید تا فرآیندهای حمایت بین‌المللی را دریافت کنید.

  برای درخواست حمایت بین المللی (درخواست پناهندگی) چه باید بکنم؟

  • ● برای درخواست حمایت بین‌المللی، ابتدا باید به ترکیه برسید. در هر مکانی خارج از مرزهای ترکیه (مانند سفارتخانه‌ها) نمی‌توان درخواست پناهندگی ارائه داد. برای درخواست پناهندگی، نیازی به ورود قانونی به ترکیه نیست. در صورت ورود غیرقانونی نیز می‌توان درخواست پناهندگی داد.
  • ● پس از ورود به ترکیه، باید در اسرع وقت به فرمانداری مراجعه کنید.
  • ● شما می‌توانید به عنوان بازماندگان خشونت جنسی و بنا به دلایل زیر درخواست پناهندگی بدهید: 

  * اگر به دلیل نژاد، مذهب، ملیت یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص مثل زنان یا جامعه‌ی +LGBTQ یا به دلیل عقاید سیاسی، در کشور خود مورد خشونت جنسی قرار گرفته اید.

  * علیرغم مراجعه به مقامات مجری قانون یا قضایی کشور، کشورتان نتوانند از شما محافظت کند، یا از شما محافظت نکند و یا واضح باشد که حتی اگر به مقامات حفاظتی در کشور خود مراجعه کنید، از شما محافظت نخواهند کرد.

  * درصورتیکه جای دیگری برای محافظت از شما در کشور شما وجود نداشته باشد و در سراسر کشور تحت آزار و اذیت قرار بگیرید، و به این خاطر نتوانید به کشور خود بازگردید.

  • ● پس از درخواست پناهندگی در ترکیه، اداره مهاجرت وضعیت شما را ارزیابی کرده و پس از آن، یکی از وضعیت‌های حفاظتی در ترکیه را به شما ارائه می‌دهد. در صورت رد شدن درخواست‌تان می‌توانید به مراجع قضایی شکایت کنید و تا زمان صدور حکم نهایی در ترکیه بمانید.
  • ● پس از دریافت وضعیت حمایتی در ترکیه، از تمام حقوق گفته شده به عنوان یک فرد با نیازهای ویژه بهره‌مند خواهید شد و می‌توانید به حقوق اساسی مانند بهداشت و آموزش دسترسی داشته باشید.

        ما به عنوان انجمن مبارزه با خشونت جنسی، به دلیل ظرفیت محدود، نمی‌توانیم درخواست پناهندگی و پناهجویان را دریافت کنیم. اگر شهروند جمهوری ترکیه نیستید، می‌توانید به سازمان های مردم‌نهاد زیر مراجعه کنید:

        انجمن حمایت از زندگی* شماره تماس :  +90 800 670 1010  ایمیل : bilgi@hayatadestek.org                                                      وب سایت :https://www.hayatadestek.org  به زبان‌های فارسی، عربی، کردی و انگلیسی خدمات ارائه می‌دهند.

        KADAV* شماره تماس :   02122515850 ایمیل :  info@kadav.org.tr   
  وب سایت :  https://www.kadav.org.tr  به زبان عربی نیز خدمات ارائه می‌شود.حوزه‌های حمایتی: حمایت و مشاوره‌ی حقوقی، حمایت و مشاوره‌ی روانشناسی، فعالیت‌های گروهی با تمرکز بر توانمندسازی و همبستگی.

        Hevi LGBTİ+ انجمن* شماره تماس: 02122935085 ایمیل :   hevilgbt@gmail.com                                                                 ایمیل برای مشاوره‌ی حقوقی: hukuk@hevilgbti.org  / وب سایت :   http://hevilgbti.org
  به زبان‌های فارسی، عربی و کردی نیز خدمات ارائه می‌شود.حوزه‌های حمایتی: حمایت و مشاوره‌ی حقوقی، حمایت و مشاوره‌ی روانشناسی، هویت و سازگاری جنسیتی، قلدری هم‌سالان، اسکان کشور سوم

  “Hemû rêzik, yase û biryarên heyî yên ji bo welatiyên Komara Tirkiyeyê, ji bo biyaniyên ku li Tirkiyeyê dijîn jî derbas dibin. Lê ji bo hin biyaniyên di rewşeke cida de, hin îstîsna hene. Li jêr tenê behsa van rewşên îstisnayî hatiye kirin. Ji bilî van rewşên îstîsnayî, tiştên din ji bo welatiyên Komara Tirkiyeyê çawa bin, ew jî wisa ne.”

  Ger tu li Tirkiyeyê keseke biyanî bî 

  Ger ku tu li Tirkiyeyê biyanî bî û bi destûrê li vir dimîni…

  Ger tu biyanî bî û li Tirkiyeyê bi destûrê dimînî, tu dikarî bêyî dudiliyekê, serî li rayedarên dadweriyê bidî. Dibe ku hevjînê te yê destûra manê bi saya wî dabin te, tundkariya zayendî li te kiribe. Di rewşeke wiha de li gorî peymanên navnetewî yên ku Tirkiyeyê ew îmze kirine, tu dikarî bi serê xwe serî li destûrê îqametê bidî û saziyên peywendîdar neçar in vê ji te re dabîn bikin. Di rewşeke wiha de bêyî tu dudilî bibî û tu bifikirî bê ka wê destûra îqametê ya malbatî bê betalkirin an na, tu dikarî serî li dezgehên dadweriyê bidî. Lê dibe ku di dema pêkanînê de karmend hin rêgezan nizanibin an jî newêribin pêk bînin. Ji ber wê, gelekî girîng e ku parêzerek an jî saziyeke civaka sivîl piştgiriya te bike.

  Ew biyaniyên ku bi destûra fermî li Tirkiyeyê dimînin, dikarin bi bîme ango sigortaya tenduristiyê ya taybet yan jî bîmeya taybet a giştî bimînin. Eger tu biyaniyek bî û tundkariya zayendî li te hatibe kirin, dema tu serî li nexweşxaneyê bidî, wê midaxeleya lezgîn ya destpêkê û nivîsandina raporê di bin navê bûyerên dadwerî de werin tomarkirin. Lewre hewce nake tu pereyan bidî.

  Lê midaxeleyên tunduristiyê yên piştî dermankirina lezgîn (weke piştgiriya psîkolojîk) wê bi pereyan be. Heke bîmeya te ya giştî hebe, tu dikarî ji bo hemû karên dermankirinê yên piştî midaxeleya lezgîn li tevahiya nexweşxaneyên dewletê, heke bîmeya te ya taybet hebe tu dikarî li nexweşxaneyên taybet ên bîmeya te lê derbas dibe, were dermankirin.

  Ger ku tu li Tirkiyeyê li gorî statuya parastina demkî / penaberî / penaberiya bişert / statuya parastina duyemîn dimînî…

  Ger ku tu li Tirkiyeyê li gorî statuya parastina demkî / penaberî / penaberiya bişert / statuya parastina duyemîn dimînî û tundkariya zayendî li te hatibe kirin, bêyî dudiliyê tê bikaribe bi nasnameya Walîtiye daye te, giliyê êrîşkaran bike.

  Ger ku tu li gorî statuya parastina demkî li Tirkiyeyê dimînî, tu dikarî bêpere bê dermankirin.

  Ger statuya te ya parastina demkî be, bêyî tu ti pereyan bidî tu dikarî ji bo kontrolên tenduristiyê yên piştî midaxeleya lezgîn biçî serî li nexweşxaneyên dewletê bidî.

  Ger ku tu li Tirkiyeyê li gorî statuya penaberiyê / penaberiya bişert / statuya parastina duyemîn dimînî, piştî te serî li parastina navnetewî da û pê de, heta salekê tu dikarî bi bîmeya tenduristiyê ya giştî werî dermankirin. Piştî salekê wê dema vê bîmeyê wê biqede.

  Ew biyaniyên ku tundkariya zayendî li wan hatiye kirin bêyî sînor ji bo demê hebe, weke “kesên xwedî pêdiviyên taybet” ji bîmeya tenduristiyê ya giştî wê fêdê werbigirin Lê ji bo vê, divê midûriyeta koçberiyê ya bajêr, bîmeya tenduristiyê ya giştî ya kesa biyanî çalak bike. Divê tu bi xwe yan jî parêzerê/a te serî li midûriyeta koçberiyê ya bajêr bide.

  Ger ku tu bi rêya vîzeyê an jî di encama muafiyeta vîzeyê li Tirkiyeyê dimînî…

  Ger ku tu bi vîzeyê li Tirkiyeyê dimînî, dema tu serî li vîzeyê bidî divê ji bo dema tê li Tirkiyeyê bimîne, tu bîmeya tenduristiyê ya taybet çêbike. Ger tundkariya zayendî li te were kirin, dema tu serî li nexweşxaneyê bidî, ji ber ku wê qeyda te di nava dosyeya tawanan de were çêkirin, hewce nake tu ji bo midaxeleya lezgîn û karên raporgirtinê ti pereyan bidî. Lê ji bo hemû midaxeleyên piştî dermankirina lezgîn (piştgiriya psîkolojîk, dermankirina daîmî, dermankirinên giştî û yên weke wan) wê pereyan ji te bixwazin. Ger ku tu bi vîzeyê li Tirkiyeyê dimînî, ji bo xizmetguzariya tenduristiyê ya piştî midaxeleya lezgîn tu dikarî serî li nexweşxaneyên ku bîmeya te ya taybet lê derbas dibe, bidî.

  Ger tu li Tirkiyeyê bi muafiyeta vîzeyê dimînî û bîmeya te ya tenduristiya taybet nebe, ji bo midaxeleyên tenduristiyê yên piştî dermankirina lezgîn (yên weke piştgiriya psîkolojîk, dermankirina daimî û dermankirina giştî) divê tu pereyan bidî.

  Lê ger li gorî Qanûna hejmar 6284an, biryara parastinê were dayîn, heke pêwistî çêbibe û ti bîmeyeke din a tenduristiyê nebe, biyanî dikarin ji bîmeya tenduristiyê ya giştî fêdê bigirin. Ji bo vê tu dikarî serî li walîtiyê, dadgehên derbarê dozên malbatî an jî Wezareta Malbatan, Xebat û Polîtîkayên Civakî bidî.

  Ger destûr ji bo mana te ya li Tirkiyeyê nebe…

  Ger destûra fermî ya ji bo mana te ya li Tirkiyeyê nebe, dibe tu werî dersînorkirin. Ger polîs vê rewşê tespit bikin, ji bo karên dersînorkirinê bide destpêkirin, walîtiyê (li hin bajaran ev erk di destê midûriyeta koçberan a bajaran de ye) agahdar dikin. Walîtî wê rewşa biyaniyî binirxîne û biryarê bide bê ka divê were dersînorkirin an na. Ger tundkariya zayendî li te hatibe kirin, heta tu neyê dermankirin tu nayê dersînorkirin. Di rewşeke wiha de ger dokumanên te yên mîna rapora nexweşxaneyê, gilîname hebin û tu pêşkêşî Walîtiyê bikî, wê ev bandorê li ser biryarê bikin.

  Lê heta ku Walîtî biryara dersînorkirina te bide, dibe ku tu di bin çavdêriya polîsan de bimînî. Ji bo tu pêvajoyê bilez û beztir bikî him jî ji bo wallîtiyê agahdar bikî, em pêşniyar dikin ku tu piştgiriyê ji parêzerekî/ê an jî ji saziyeke civaka sivîl bistînî. Polîs neçar in walîtiyê ji biyaniyê/a destûra manê ya fermî nîne agahdar bikin. Lewre heke tu serî li qereqolê bidî, ev risk wê derkeve pêşberî te.

  Tu dikarî giliyê xwe li qereqolê an jî li dozgeriyê bikî. Di serlêdanên dozgeriyan de dozgerî piranî caran walîtiyê agahdar nakin. Her weha dozger di mijarên weke tundkariya zayendî de ji polîsan baldartirin. Ji ber vê sedemê heke destûra mana te ya fermî nebe, li şûna qereqolê tu serî li dozgeriyê bidî wê baştir be.

  Kesê/a di dema gilîkirinê de li qereqolê li ba te be heke bi aweyekî destûrî nikaribe li Tirkiyeyê bimîne, ji bo wî/ê jî wê biryara dersînorkirinê were standin. Dibe di encamê de biryara dersînorkirinê ji bo kesa tundkariya zayendî lê hatiye kirin neyê dayîn, lê ji bo kesê/a rêheval ev biryar were dayîn. Ji ber vê sedemê kesekî/e ku rêhevaltiyê bi te re dike yan divê ji bo mana wî/ê destura hebe yan jî welatiyê Komara Tirkiyeyê be.

  Ger piştî tundkariya zayendî tu serî li dadgehê bidî, wê rewşa te weke rewşa keseke bûyereke edlî hatiye serê wê, were nirxandin. Ji ber wê jî hewce nake tu ti pereyan bidî. Ji bo dermankirinan (piştgiriya psîkolojîk, dermankirina daimî, dermankirina giştî û yên weke wan) yên piştî kontrola lezgîn,dibe hewce bike ku tu pereyan bidî.

  Lê ger li gorî Qanûna hejmar 6284an biryara parastinê were dayîn, heke pêwistî çêbibe û ti bîmeyeke din a tenduristiyê nebe, biyanî dikarin ji bîmeya tenduristiyê ya giştî fêdê bigrin. Ji bo vê tu dikarî serî li walîtiyan, dadgehên derbarê dozên malbatî an jî Wezareta Malbatan, Xebat û Polîtîkayên Civakî bidî.

  “Ger ji ber tundkariya zayendî li te hatiye kirin tu weke penaxwaz hatibî Tirkiyeyê…”

  Ger ji ber ku li welatê te tundkarî li te hatibe kirin, tu weke penaxwaz hatibî Tirkiyeyê, tu dikarî li Tirkiyeyê daxwaza parastina navnetewî bikî. Peymanên navnetewî yên Tirkiyeyê îmze kirine, dihêle kesên li welatê xwe tundkariya zayendî li wan hatibe kirin û li welatê xwe bi qasî hewce dike nayên parastin, weke penaxwazan serî li Tirkiyeyê bidin. Ji ber vê rewşê, piştî hatina Tirkiyeyê bi demeke kurt, divê serî li Walîtî an jî li Midûriyeta Koçberan a Bajêr bidin. Di hemû pêvajoya parastinê ya navnetewî de tê weke kesa xwedî pêwistiyên taybet were qebûlkirin û pêşdatir tê ji hemû mafan bikaribe fêdê bigire. Di pêvajoya serlêdanê ya ji bo parastina navnetewî de em pêşniyar dikin ku parêzerek an jî rêxistinên civaka sivîl li gel te be.

  Ji bo Serlêdana Parastinê ya Navnetewî (Serlêdana Penaxwaziyê) divê ez çi bikim?

  • ● Ji bo serlêdana parastinê ya navnetewî berî her tiştî divê tu werî Tirkiyeyê. Serlêdan li derveyî sînorên Tirkiyeyê (weke konsolxaneyan) nayên qebûlkirin. Ne mecburiye ku tu bi rêyên yasayî werî Tirkiyeyê. Heke tu bi rêyên deryasayî jî hatibî Tirkiyeyê, tu dikarî serlêdanê ji bo penaberiyê bikî.
  • ● Piştî tu hat nav sînorên Tirkiyeyê divê di demeke kurt de tu serî li Walîtiya bajarê tu lê ye, yan jî midûriyeta koçberiya bajêr bidî.
  • ● Ji bo weke keseke ku tundkariya zayendî lê hatiye kirin tu bikaribî serî li penaxwaziyê bidî;

  * Divê li welatê te, ji ber ku tu jin in an jî LGBTI+ ye, an jî ji ber ola xwe, nîjad an jî pêgiriya xwe, fikr û ramanên xwe yên siyasî, tundkariya zayendî li te hatibe kirin,

  * Digel ku te li welatê xwe serî li hêzên asayişê an jî saziyên darazê dabe, lê tu nehatibî parastin, ev hêz nikaribin te biparêz in an jî digel te serî lê dabe lê bi awayekî aşkere diyar be ku tê neyên parastin,

  * Ji ber ku li welatê te ji bo parastina te cihekî din nebe, li her devereke welatê tu, tu rastî xetereyê werî û ji ber wê jî tu nikaribî vegerî welatê xwe.

  • ● Piştî ku te li Tirkiyeyê daxwaza penaberiyê kir, wê Midûriyeta Koçberiyê ya bajêr rewşa te binirxîne. Piştî nirxandinê, wê midûriyeta koçberiyê statuyeke parastinê ya ku li Tirkiyeyê heye ji bo te hilbijêre. Heke serlêdana te neyê qebûlkirin, tu dikarî serî li dadgehê bidî. Heta dadgeh biryara xwe ya dawî bide tê bikaribe li Tirkiyeyê bimîne.
  • ● Piştî ku tu li Tirkiyeyê statuyeke parastinê bidest bixî, tê bikaribe weke keseke xwedî pêwistiyên taybet, ji hemû mafan pêşdetir fêdê bistîne. Tê bikaribe mafên perwerde, tenduristî û yên weke wan bidest bixe.

  Em weke Komeleya Têkoşîna li Dijî Tundkariyê, ji ber kapasiteya xwe nikarin serlêdanên penaber û penaxwazan qebûl bikin. Ger hûn ne welatiyên Komara Tirkiyeyê bin, hûn dikarin serî li van navendên li xwarê bidin:

  Komeleya Piştgiriya bi Jiyanê re* Telefon : +90 800 670 1010 Mail   : bilgi@hayatadestek.org Website: https://www.hayatadestek.org Komeleya Piştgiriya bi Jiyanê re, bi zimanên Erebî, Farisî, Kurdî, Ingilîzî piştgiriya psikososyal û hiqûqî dide kesên ne welatiyên Komara Tirkiyeyê ne.

  KADAV* Telefon : 0212 251 58 50 Mail   : info@kadav.org.tr Website: https://www.kadav.org.tr KADAV piştgiriya psikososyal û hiqûqî dide kesên ne welatiyên Komara Tirkiyeyê ne. KADAV, bi zimanê Erebî piştgiriya hiqûqî, psîkolojîk û şêwirmendiyê dide jinên ne welatiyên Komara Tirkiyeyê ne û ji bo ew bihêz bibin û piştevaniya wan, bi koman re xebatan dike.

  Hevi LGBTİ+ Derneği* (Komeleya Hêvî ya LGBTI+yan) Telefon : 02122935085 Mail   : hevilgbt@gmail.com Hukuki destek için mail: hukuk@hevilgbti.org Website: http://hevilgbti.org Komeleya Hêvî ya LGBTI+yan bi zimanên Erebî, Farisî û Kurdî piştgiriya psikososyal û hiqûqî dide LGBTI+yên ku ne welatiyên Komara Tirkiyeyê ne.

  Size daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla çerezleri kullanıyoruz. Çerezler Hakkında Aydınlatma Metni için tıklayınız. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmiş olursunuz. We use cookies to provide you with a better service. Click for the Cookie Clarification Text. If you continue to use this site, you agree to our Privacy and Cookie Policy. We use cookies to provide you with a better service. Click for the Cookie Clarification Text. If you continue to use this site, you agree to our Privacy and Cookie Policy. ما از کوکی ها برای ارائه خدمات بهتر به شما استفاده می کنیم. برای متن اطلاعات درباره کوکی ها کلیک کنید. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه می دهید، سیاست حفظ حریم خصوصی و کوکی ما را بپذیرید ما از کوکی ها برای ارائه خدمات بهتر به شما استفاده می کنیم. برای متن اطلاعات درباره کوکی ها کلیک کنید. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه می دهید، سیاست حفظ حریم خصوصی و کوکی ما را بپذیرید . We use cookies to provide you with a better service. Click for the Cookie Clarification Text. If you continue to use this site, you agree to our Privacy and Cookie Policy.