Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Devam Ediyor

Halen devam eden bir şiddet durumuyla karşı karşıyayım

Cinsel şiddetin birden fazla gerçekleştiği durumlar, faille aynı evde yaşanılan durumlarda, bir partnerlik, arkadaşlık veya evlilik ilişkisi olduğunda görülebilir. Cinsel saldırıda bulunan kişiyle olan iletişimin veya ilişkin ne olursa olsun, kimsenin seni istemediğin cinsel davranışlara zorlama hakkı yoktur. Onayının olmadığı temas içeren veya içermeyen cinsel davranışların tümü cinsel şiddettir. Böyle bir durumla tek başına mücadele etmek zorunda değilsin. Yardım istemen, desteğe ulaşman, şiddetten uzaklaşman mümkün.

Ev içinde cinsel şiddete maruz bırakılıyorum

Ev içi şiddet (aile içi şiddet olarak da bilinir) evlilik, partnerlik gibi yakın ilişkilerde görülebilir veya aile bireylerinin faili olduğu cinsel saldırıları kapsayabilir. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre, aynı evi paylaşıp paylaşmamana bakılmaksızın; nikahlı ya da nikahsız birlikteliklerdeki eş, eski eş, partner, eski partner ya da aile bireyi olan kişilerin sana yönelik cinsel şiddet davranışları ev içi şiddet tanımındadır ve suçtur. 

Ev içi şiddet sözel, fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel şiddet olabilir. Bir insanla aynı evin içinde veya ailede olman, onunla evli veya yakın ilişkide olman, o kişiye seni istemediğin bir cinsel davranışa ya da cinsel ilişkiye zorlama hakkı vermez. Hayır deme, şikayetçi olma hakların vardır. Faili engellemek için kolluk güçlerinden (karakol veya savcılıktan) acil koruma tedbirleri isteme hakkın vardır. Türkiye’de resmi evlilik içinde tecavüz suçundan hüküm giyen eşler bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi edinmek için bulunduğun ildeki sosyal hizmet birimlerine veya ŞÖNİM’e başvurabilirsin. Eğer kendini kadın olarak tanımlıyorsan,  Mor Çatı Kadın Danışma Merkezi’ni arayarak bilgi alabilirsin.

Seks işçiliğine zorlanıyorum

Eşin veya partnerin tarafından başkalarıyla cinsel temasa, seks işçiliğine (fuhuşa) zorlanıyorsan en yakın polis birimine veya savcılığa başvurarak şikayetçi olabilir, acil koruma tedbiri isteyebilirsin.
İnsan ticareti kapsamında zorla alıkonuluyor ve seks işçiliğine zorlanıyorsan 157 Acil yardım ve ihbar hattını arayabilirsin. Bu hat Arapça, Rusça, Almanca ve Farsça olmak üzere 4 farklı dilde hizmet vermektedir. 155 Polis veya 156 Jandarma’yı da arayarak yardım isteyebilirsin.

Seks işçisiyim ve cinsel saldırıya maruz bırakılıyorum

Seks işçileri meslekleri yüzünden hak ihlallerine ve cinsel saldırıya maruz bırakılamaz. Müşteri, polis veya herhangi bir kişinin seks işçilerini tehdit etme, şantajda bulunma, gasp etme veya cinsel saldırıya maruz bırakma hakkı yoktur. Eğer kendini na-trans veya trans bir seks işçisi olarak tanımlıyorsan KIRMIZI ŞEMSİYE CİNSEL SAĞLIK VE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ’ni 0534 010 9598 numaralı telefondan arayarak destek ve danışmanlık isteyebilirsin. Buradaki bilgilerden faydalanabilirsin.

Israrlı takibe maruz bırakılıyorum. Biri bana musallat oldu

Israrlı takip (stalking); failin bir insanın üzerinde korku yaratacak şekilde, hayatının ele geçirildiği ve üzerinde kontrol kurulduğu hissi yaratan ısrarlı davranışlarından oluşur ve ağır bir şiddet türüdür.

Bu davranışlar taciz, cinsel taciz, tehdit ve gözdağı, fiziksel temas, cinsel şakalar, sözler, lakaplar, duygusal tehdit, manipülasyon ve benzeri yöntemler içerebilir. Dijital ortamda veya gerçek hayatta, fail gündelik rutinini takip ediyor, hesaplarını izliyor, seninle ilgili bilgi topluyor, başkalarını sana yönelik manipüle ediyor, her yerde karşına çıkıyor olabilir. Bu davranışların her biri şiddettir, aynı zamanda suçtur ve tepki verilmediğinde şiddetin dozu artabilir.

Israrlı takip konusunda destek birimlerinden yardım ve danışmanlık isteyebilirsin. 6284 sayılı Kanun kapsamında acil güvenlik tedbiri isteyebilir ve şikayetçi olabilirsin. Hukuksal danışmanlık için bulunduğun ildeki kadın danışma merkezleri ve STK’lardan, Barolardan ücretsiz danışmanlık isteyebilir ve İstanbul Destek Birimleri Haritası'ndaki danışma hatları, danışma merkezleri ve adli birimleri inceleyebilirsin.