Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Öz Yardım Nedir?What is Self Help?


Cinsel şiddet sonrası şifa bulma süreci sabır, çaba ve cesaret gerektirebilir. Eğer şu an bu sitede, bu yazıyı okuyorsanız; cesaretinizi toplamış ve çabalamaya başlamışsınız demektir. Size hangi hızda okumak iyi gelecekse o hızda okuyun; hızlı ya da yavaş... 

Zaman zaman okumaya ara verin ve okurken neler hissettiğinizi değerlendirmek için kendinizi dinlemeyi unutmayın. Eğer tek başınıza okumak sizde kaygı uyandırıyorsa, güvendiğiniz bir kişi ile birlikte okuyabilirsiniz. 

Ya da siz okurken birinin sadece yanınızda bulunmasını isteyebilirsiniz. 

Burada okuyacağınız bilgiler; sebep olacağı etkiler ve ruhsal/bedensel değişimler benzer olabileceği için, cinsel şiddetin herhangi bir biçiminden hayatta kalan herkes için yazılmıştır. Elbette herkesin deneyimi birbirinden farklıdır. Burada okuyacağınız bilgilerden hangilerinin sizin deneyiminize ve sorularınıza yakın/benzer olduğu üzerine düşünebilir ve sizin için işe yarayan önerilere odaklanabilirsiniz.

Öncelikle aklınızdan şunları çıkarmayın: 

  • Yaşanılanlar sizin hatanız değil.
  • Pek çok insan neler yaşadığını uzun süre kimseye anlatamıyor.  Cinsel şiddet; sevgili, partner ve evlilik sözleşmesi ile bağlı olduğumuz bireyler gibi çoğunlukla tanıdık kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. 
  • Verdiğiniz tepkiler ne olursa olsun, normal tepkiler. 
  • Yalnız değilsiniz. 
  • Destek isteyebilir, talep edebilirsiniz.


“Öz yardım” şiddet sonrası en güçlü destek sistemimizi işaret eder; kendimizi..

Kendimizi dinlemek; bedenimizin, zihnimizin ve ruhumuzun ihtiyaçlarını fark etmek; bize iyi gelen eylemlere ve düşüncelere yer açarken, güçlenme sürecimizi olumsuz etkileyen düşünce ve eylemlerden uzaklaşmak öz yardım sürecinin farklı aşamalarıdır.

Güçlenmek için ihtiyaç duyduğumuz şey her birimiz için çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle bir başkasından gelecek desteğe ve dayanışmaya ya da profesyonel bir yardıma duyduğumuz ihtiyaç kadar; biz de kendimize destek olabilir, kendimizi sevebilir ve kendimize iyi bakabiliriz.

Hangi yöntemin bize iyi hissettirdiğini, şifa verdiğini deneyerek bulabilir; bunun yanında çeşitli kaynaklardaki önerilerden yararlanabiliriz.

Öz yardım; size iyi gelenin ve ihtiyacınızın ne olduğunu fark etmeniz, tanımlamanız ve talep etmenizle başlar. 

Cinsel şiddet sonrası karışık, öfkeli, üzgün, kaygılı, korkak ve pek çok farklı duygu hissediyor olabiliriz; kimseye güvenememek, kendimizi herkesten saklamak ve yalnız kalmak isteği içinde olabiliriz. Bunların hepsi olağan duygular ve ihtiyaçlardır. Bu duyguları uzun süredir hissediyor olabiliriz.

Fakat unutmayın ki, bu duyguların hepsi geçicidir. Tüm bu duyguları yaşarken kendimize özenli ve anlayışlı davranmaya; kendimize zaman tanımaya ve sabırlı olmaya ihtiyacımız var.

Kendinize nazik olun, kısa sürede çok yol kat etmek için kendinizi zorlamayın. Bu biraz zaman gerektirebilir fakat yeniden daha güvende hissedeceğiniz günler uzak değil...

HEALING & RECOVERY FOLLOWING SEXUAL VIOLENCE: PATIENCE-EFFORT-COURAGE


The process of healing after sexual violence can require patience, effort and courage. If you are reading this article on this website right now; it means that you have plucked up the courage and started to make an effort. Read it however you want to read it; fast or slowly ... 

Take a break from time to time and do not forget to listen to yourself to assess how you feel while reading. If reading it alone triggers anxiety, you can read it alongside with someone you trust.  

Or you may want someone to just be with you while you read it. 

The information you will read here is provided in written format for each survivors of  all forms of sexual violence  since the effects and psychological/physical changes of these may be similar. Of course, the experiences of persons are different from each other. You can reflect on which of the information you will read here are related/similar to your experience and questions and you can focus on the recommendations that match your experiences.

First of all, keep in mind the following:  

  • Whatever happened is not your fault.
  • Most of the persons cannot tell anyone what they have experienced for a long time.   Sexual violence; is mostly committed by familiar persons, such as boyfriend/girlfriend, partners and individuals legally bound to us by marriage contract. 
  • Whatever reactions you have, these are normal reactions.  
  • You are not alone. 
  • You can ask and request for the support.


“Self help” refers to our strongest post-violence support system; ourselves..

Listening to ourselves; to recognize the needs of our body, mind and soul; while providing room for actions and thoughts that are good for us, moving away from thoughts and actions that negatively affect our empowerment period are different stages of the self-help process.

What we need to be empowered can vary for each of us. For this reason, as much as we need support and solidarity from someone else or we need professional help; we can also support ourselves, love ourselves and take care of ourselves.

We can find out by trying which method makes us feel good and heals us; as well as we can benefit from the recommendations provided by various sources.

Self help; starts with realizing, defining and claiming what is good for you and what you need. 

We may feel confused, angry, sad, anxious, coward and we feel many other different emotions following sexual violence; we may never place blind trust in somebody, we may want to be distant from everyone and to be alone. These are all usual feelings and needs. We may have been feeling these for a long time.

However, remember that all of these feelings are temporary. To be attentive and understanding to ourselves while experiencing all these; we need time and should have patience.

Be gentle with yourself, do not force yourself to be on the right track within a short time. It may take some time to get good results, but the good old times when you feel safer in is not so far away ...

Anket Questionnaire

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Did you find this text helpful?

Öz yardımın ne olduğunu öğrendim.
Bu yazıyı sizin için nasıl daha yararlı hale getirebiliriz? (İsteğe bağlı)

* Yorumunuza kişisel bilgileri eklemenize gerek yoktur, bu anket anonimdir.

Cevaplarınız başarıyla eklendi! Your answers are added successfully!