Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Öz Yardım Nedir?


Cinsel şiddet sonrası şifa bulma süreci sabır, çaba ve cesaret gerektirebilir. Eğer şu an bu sitede, bu yazıyı okuyorsanız; cesaretinizi toplamış ve çabalamaya başlamışsınız demektir. Size hangi hızda okumak iyi gelecekse o hızda okuyun; hızlı ya da yavaş... 

Zaman zaman okumaya ara verin ve okurken neler hissettiğinizi değerlendirmek için kendinizi dinlemeyi unutmayın. Eğer tek başınıza okumak sizde kaygı uyandırıyorsa, güvendiğiniz bir kişi ile birlikte okuyabilirsiniz. 

Ya da siz okurken birinin sadece yanınızda bulunmasını isteyebilirsiniz. 

Burada okuyacağınız bilgiler; sebep olacağı etkiler ve ruhsal/bedensel değişimler benzer olabileceği için, cinsel şiddetin herhangi bir biçiminden hayatta kalan herkes için yazılmıştır. Elbette herkesin deneyimi birbirinden farklıdır. Burada okuyacağınız bilgilerden hangilerinin sizin deneyiminize ve sorularınıza yakın/benzer olduğu üzerine düşünebilir ve sizin için işe yarayan önerilere odaklanabilirsiniz.

Öncelikle aklınızdan şunları çıkarmayın: 

  • Yaşanılanlar sizin hatanız değil.
  • Pek çok insan neler yaşadığını uzun süre kimseye anlatamıyor.  Cinsel şiddet; sevgili, partner ve evlilik sözleşmesi ile bağlı olduğumuz bireyler gibi çoğunlukla tanıdık kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. 
  • Verdiğiniz tepkiler ne olursa olsun, normal tepkiler. 
  • Yalnız değilsiniz. 
  • Destek isteyebilir, talep edebilirsiniz.


“Öz yardım” şiddet sonrası en güçlü destek sistemimizi işaret eder; kendimizi..

Kendimizi dinlemek; bedenimizin, zihnimizin ve ruhumuzun ihtiyaçlarını fark etmek; bize iyi gelen eylemlere ve düşüncelere yer açarken, güçlenme sürecimizi olumsuz etkileyen düşünce ve eylemlerden uzaklaşmak öz yardım sürecinin farklı aşamalarıdır.

Güçlenmek için ihtiyaç duyduğumuz şey her birimiz için çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle bir başkasından gelecek desteğe ve dayanışmaya ya da profesyonel bir yardıma duyduğumuz ihtiyaç kadar; biz de kendimize destek olabilir, kendimizi sevebilir ve kendimize iyi bakabiliriz.

Hangi yöntemin bize iyi hissettirdiğini, şifa verdiğini deneyerek bulabilir; bunun yanında çeşitli kaynaklardaki önerilerden yararlanabiliriz.

Öz yardım; size iyi gelenin ve ihtiyacınızın ne olduğunu fark etmeniz, tanımlamanız ve talep etmenizle başlar. 

Cinsel şiddet sonrası karışık, öfkeli, üzgün, kaygılı, korkak ve pek çok farklı duygu hissediyor olabiliriz; kimseye güvenememek, kendimizi herkesten saklamak ve yalnız kalmak isteği içinde olabiliriz. Bunların hepsi olağan duygular ve ihtiyaçlardır. Bu duyguları uzun süredir hissediyor olabiliriz.

Fakat unutmayın ki, bu duyguların hepsi geçicidir. Tüm bu duyguları yaşarken kendimize özenli ve anlayışlı davranmaya; kendimize zaman tanımaya ve sabırlı olmaya ihtiyacımız var.

Kendinize nazik olun, kısa sürede çok yol kat etmek için kendinizi zorlamayın. Bu biraz zaman gerektirebilir fakat yeniden daha güvende hissedeceğiniz günler uzak değil...

Anket Questionnaire

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Did you find this text helpful?

Öz yardımın ne olduğunu öğrendim.
Bu yazıyı sizin için nasıl daha yararlı hale getirebiliriz? (İsteğe bağlı)

* Yorumunuza kişisel bilgileri eklemenize gerek yoktur, bu anket anonimdir.

Cevaplarınız başarıyla eklendi! Your answers are added successfully!