Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

GEÇMİŞTE

Yalnız Değilsin

Türkiye’de adli istatistikler ve cinsiyet temelli şiddet üzerine yapılan araştırmalar cinsel istismar suçunun yüksek oranda işlendiğini bize gösteriyor. Destek ve dayanışma ile cinsel şiddet veya cinsel istismardan hayatta kalan bireylerin destek ve kaynaklara ulaşmaları mümkün. Cinsel şiddete yakın veya uzak bir geçmişte maruz bırakılmış olabilirsin. Çocuklukta yaşanan cinsel istismardan hayatta kalan bir yetişkin olabilirsin. Yalnız değilsin.

Neden şimdi?

Geçmişte yaşanan travmatik bir anının aniden hatırlanmasına sebep olan farklı deneyimler, o anıyı tetikleyici duygular veya duyular olabilir. Bu anı ve duygular ne sebeple ve ne şekilde ortaya çıkarsa çıksın, yaşadığın süreçle ilgili sana destek olabilecek, mahremiyetini ve gizliliğini koruyan, cinsel şiddet veya cinsel istismar konusunda deneyimi olan uzmanlar bulunuyor. Onlara ulaşarak destek isteyebilirsin. Bulunduğun ildeki sivil toplum örgütlerine, Kadın, LGBTİ+, mülteci, engelli vb. öznelerle çalışan STK'lara, cinsel şiddet ve istismar üzerine çalışan STK'lara yönlendirme için başvurabilirsin.

Neden hala korkuyorum? Bu ne kadar sürecek?

Korku ve endişe, üzerinden uzun süre geçmiş olsa bile, cinsel şiddet veya cinsel istismara verilen yaygın tepkilerdir.
Eğer kriz olarak niteleyebileceğin ani ve şiddetli duygu geçişleri ve yoğun hisler yaşıyorsan, cinsel şiddet ve istismar konusunda deneyimli bir psikolog veya psikiyatristten destek isteyebilirsin. Destek almak, zorlayıcı duygularla başa çıkma deneyimini geliştirerek, iyi olma haline katkı sağlayabilir.  
Taciz-tecavüz veya çocuklukta yaşanan cinsel istismar sonrası deneyimlediğimiz süreç, bizim şiddet sonrası hayatta kalma ve şifa bulma yolumuzdur. İyileşmek düz bir süreç değildir; inişleri ve çıkışları olabilir. Bazen kısa, bazen çok uzun sürebilir. Yaşadığın şiddet ve yarattığı travmanın ölçüsü ne olursa olsun, içindeki güçle, kendine tutunarak ve güvendiğin kişilerden destek alarak şifa bulabilir, daha tatminkar ve üretken bir hayat yaşayabilirsin. Cinsel şiddet sonrası şifa bulmak mümkündür.

Şikayetçi olmak için çok mu geç?

Cinsel şiddet veya cinsel istismarın yıllar sonra da kanıtlanabilmesi mümkündür. Şikayette zaman aşımı süresi suçun niteliğine, hangi yasa maddesi kapsamına girdiğine, suç işlendiğinde maruz bırakılan kişinin yaşına ve diğer detaylara göre değişebilir. Bunun için Baroların kadın hakları komisyonundan, çocuk hakları komisyonundan, adli yardım bürolarından hukuksal danışmanlık isteyebilirsin. İstanbul'da hukuki destek ve danışmanlık veren birimleri Destek Birimleri Haritası'nda “Verdiği hizmetler” filtresinden işaretleyerek inceleyebilirsin.