Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Hayır - Şu Anda Güvenli Bir Ortamda Değilim

Güvenliğin önemli

Seçeneklerini araştırmaya başlamadan önce, bulunduğun yerde güvende olman önemlidir.

  155’i ara

  Eğer “tehlike altındayım, fail her an bana saldırıda bulunabilir” diye düşünüyorsan lütfen hemen 155 Polis acil çağrı merkezini ara ve tehlike altında olduğunu söyle. 

  Polis senin bulunduğun yere gelmekle ve seni emniyetli bir yere ulaştırmakla yükümlüdür. 6284 sayılı sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereği ilgili birimlerin faili uzaklaştırmak için tedbir ve koruma kararı alabilirler. Saldırının gerçekleşmiş olması gerekmez. Saldırı riski altında olman yeterlidir. Buradaki bilgilerden de faydalanabilirsin. 

  Polisin kadınlar için oluşturduğu acil çağrı uygulaması olan Kadın Destek Uygulaması’nı (KADES) telefonuna yükleyebilir ve acil durumlarda kullanabilirsin.

  Güvenli bir yere git

  Gidebileceğin güvenli bir yer var mı? Bir arkadaşın ya da yakınında kalabilir misin? Güvende olabileceğin bir yere git.

  Sığınak bul

  155’i ara. Gelen polisler senin güvenliğini sağlayarak devletin sığınaklarına seni götürmekle yükümlü. Önce ilk kabul birimine götürülür ve orada kalır, sonrasında bir sığınağa yerleştirilebilirsin. Eğer başka sığınak seçenekleri arıyorsan  İstanbul Destek Birimleri Haritasında “verdiği hizmetler” filtresinden faydalanarak İstanbul’daki bazı seçenekleri görebilirsin.

  Güvenlik planı hazırla

  Şiddetten kurtulmak, kendimizi şiddet failinden korumak ve acil durumlarda güvenliğimizi sağlamak amacıyla bir plan hazırlayabiliriz. Şiddetten kurtulma ile ilgili kendi koşullarımız ve ihtiyaçlarımız bulunabilir.  Kendin için bir güvenlik planı hazırlamak için sosyal hizmet uzmanlarından ve sosyal çalışanlardan yardım alabilirsin. Bunun için bulunduğun il veya ilçedeki Sosyal Hizmet Merkezlerine, Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri’ne, şiddet alanında çalışan Sivil Toplum Örgütleri’ne başvurabilirsin. İstanbul’da bulunan bazı kurumlar için burayı inceleyebilirsin.