Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Başvurabileceğim Yerler

Buradaki bilgiler cinsel şiddete/saldırıya maruz bırakılmış 18 yaş üzeri yetişkinler için hazırlanmıştır. Burada, saldırı sonrası ihtiyacımız olan desteğe nereden ve nasıl erişebileceğimize dair seçeneklerin yanı sıra; tıbbi ve yasal prosedürler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Tıbbi ve yasal prosedürler 2018 yılına ait mevzuata yönelik olmakla beraber, ilerleyen zamanda güncelliğini kaybedebilir veya pratikte farklı uygulamalarla karşılaşma ihtimalimiz olabilir. Başvuru yapacağımız kurumlardaki genel prosedürü ve haklarımızı bilmek, bu hizmetleri talep etmemizi kolaylaştırır. 

Cinsiyet kimliğimiz, cinsel yönelimimiz yaşadığımız şiddetin hukuki olarak tanınması ya da ihtiyacımız olan destek ve adalete erişim noktasında engel teşkil ediyorsa, bu konularda özel olarak çalışan sivil toplum kurumlarından yönlendirme ve danışmanlık talep edebiliriz. Cinsel şiddet alanında hizmet veren kurumların bilgileri için haritayı inceleyebilirsiniz.

Maruz bırakıldığımız şiddet; tecavüz, tecavüz girişimi, cinsel taciz, istenmeyen temas içeren dokunuşlar veya istenmeyen cinsel davranışlara zorlama olabilir. İstenmeyen cinsel davranışlara zorlama her zaman fiziksel saldırı içermeyebilir. Yaşadığınız şeyin adını koymakta zorlanabilirsiniz. Cinsel şiddetin farklı türleri ile ilgili bilgi almak için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Maruz bırakıldığınız şiddetle ilgili kendinizi suçluyor olabilirsiniz. Şiddetin asla ve asla sizin suçunuz olmadığını unutmayın! 

Aşağıda Türkiye'deki mevcut sisteme göre cinsel saldırı sonrası başvurabileceğiniz yerler ve bu yerlerde karşılaşabileceğiniz süreçlere dair bilgiler bulacaksınız. Bu bilgiler başvurduğunuz yerlerdeki kişilerin (uzmanların) yaklaşımlarına göre farklılık gösterebilir. Bu süreçler her zaman kolay ilerlemeyebilir fakat haklarınızı bilmeniz, talepkar olmanız konusunda sizi destekleyebilir.

Başvuru sürecini hangi kurumdan başlatırsanız başlatın, güvendiğiniz bir yakınınızın size eşlik etmesi oldukça destekleyicidir. Başvurduğunuz kuruma avukat talebinizi acilen iletmeniz avukatın sürece eklenmesini hızlandıracaktır ve adalet arayışında oldukça önemlidir.

Şiddet olayını takip eden en kısa sürede hastaneye, karakola/jandarmaya ya da savcılığa başvurabilirsiniz. 

Kendi fiziksel/ruhsal durumunuzun gerekliliklerine göre ya da bulunduğunuz yere göre size daha uygun olan kurumu seçebilirsiniz. İlk başvuruyu hastaneye yapmanız hem fiziksel ve ruhsal sağlığınız, hem de delillerin bir an önce toplanabilmesi açısından tercih edilebilir. Çünkü bedensel (jinekolojik, genital vb.) muayenenin ilk 72 saat içinde ve tuvalete gitmeden, yıkanmadan, kıyafet değiştirilmeden yapılması delillerin kaybolmaması için çok önemlidir. Cinsel şiddet sonrası yıkanmak, kıyafet değiştirmek doğal içgüdülerdir ve bunları yapmadan beklemek rahatsız edicidir.  Fakat eğer başarabilirseniz failin yakalanması ve cezalandırılabilmesi için oldukça önemli delilleri saklayabilirsiniz. Eğer bazı temizlenme davranışlarında bulunduysanız kaygılanmayın, fakat daha fazlasını yapmayın. Eğer kıyafetlerinizi çıkardıysanız, onları temiz ve mümkünse naylon olmayan bir poşete koyun, poşetin ağzını iyice kapatın ve yanınıza alın. (Naylon poşet buharlaşma yapıp bazı delillerin kaybolmasına neden olabilir)

Güvenliğiniz halen tehdit altında ise ve daha hızlı erişebilecek durumda iseniz karakola/jandarmaya gitmek de tercih edilebilir. Bu kurumlar süreç içinde gerekli yönlendirmeleri yapacaklar. (Örneğin karakola gittiğinizde hastaneye ya da savcılığa başvurduğunuzda karakola yönlendirilebilirsiniz) Alandaki uzmanların tavsiyeleri her koşulda ilk gidilecek kurumun sağlık kurumu olması yönündedir

Herhangi bir cinsel saldırı sonrası öncelikli yapılması gereken acil tıbbi yardım; olası gebelik ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek için, kadın doğum uzmanı ya da üroloğa muayene olabilmek için ve ruhsal açıdan desteklenme, psikiyatrik/psikolojik muayene olabilmek için son derece önemlidir. İlk gidilecek yerin sağlık kurumu olmasının önerilme sebeplerinden bir diğeri sağlık kurumuna cinsel saldırıya maruz bırakıldığınızı bildirmenizle beraber zaten karakola bildirim yapılacak ve başvuru sürecinizin başlayacak olması. Olay üzerinden 72 saatten fazla süre geçse bile yine de başvuru yapabileceğinizi, olayın araştırılabileceğini ve bazı delillere ulaşılabileceğini unutmayın. Günler, aylar hatta yıllar geçse bile başvuru yapabilirsiniz ve durumunuzun detaylarına göre bazı delillerin hala erişilebilir olma olasılıkları mevcuttur. Aklınıza gelmeyebilecek detaylar uzmanlar tarafından araştırılmakta ve suçlar ispatlanabilir olmaktadır.

Adımlar

 • Saldırı 72 saat içinde gerçekleştiyse saldırı sırasındaki kıyafetleri ve çamaşırları naylon olmayan bir poşete koyarak ağzını kapatıp yanımıza alma; mümkünse olası delilleri bedenimizde muhafaza etme (yani yıkanmama) gibi detayları göz önünde bulundurabiliriz.
 • Acil servisi olan en yakın hastaneye gidebiliriz. Mümkünse eğitim ve araştırma hastanelerine, hatta cinsel şiddet konularında nitelikli üniversite hastanelerine gitmek tercih edilebilir. (Birimler haritasında nitelikli hizmet veren hastaneler görülebilir.)
 • Şikayetimizi hastane polisine iletebiliriz. Şikayetçi olmak konusunda henüz karar vermediysek bile durumumuzu doktorla paylaşabilir, muayenemizin yapılarak kayıt altına alınmasını isteyebiliriz. Doktorlar hastanın sırrını saklamakla yükümlüdürler.*
 • Hasta kabulü yapan personele cinsel saldırıya maruz bırakıldığımızı söylediğimizde, gerekli yönlendirme yapılır. Size sorular sorulsa dahi doktorunuz haricinde hiçbir acil servis çalışanına detay vermek zorunda değilsiniz.
 • Hastanede duruma göre acil birimi, kadın doğum birimi ya da cerrahi birim ilk muayenemizi yapar.
 • Psikiyatrik muayene sağlığımız için oldukça önemlidir. Fiziksel bulguların yanı sıra ruhsal bulgular da cinsel şiddet suçlarında önemli delil teşkil eder. Yaşadığımız şiddetle ilgili gerekli tüm muayenelerin bütüncül bir şekilde yapılmasını talep edebiliriz.
 • İlk olarak hastaneye gittiysek ve şikayetçi olmak istiyorsak sağlık kurumu bildirim süreçlerindeki ilk adımları atar. Hastane polisi ilk ifadeyi alır. Yatarak tedavi görüyorsak karakol polisleri sağlık kurumuna gelerek ifademize başvurabilir. Ayakta tedavi görüyorsak karakola gidip ayrıntılı ifade vermemiz istenebilir.
 • Tüm muayenelerimiz tamamlandığında hastaneden ayrılabiliriz. Hastane personelinin yükümlülüğü; acil sağlık müdahalesinde bulunmak, sağlık muayenesi yapmak, şiddete ilişkin belirtileri raporlamaktır.


Haklarımız

Muayene edileceğimiz odada, muayeneyi yapacak doktor dışında herhangi biri (işi olmayan sağlık personeli, polis, tercih etmiyorsak yakınımız/tanıdığımız biri) olamaz.

Sağlık çalışanı sizin onayınızı almadan bedeninize müdahale edemez, sorduğunuz sorulara cevap vermekle yükümlüdür.

Sağlık çalışanı sağlığımız için oradadır ve acelesiz, telaşsız, destekleyici bir yaklaşım içinde olmak durumundadır.

Sağlık personeli bizim ifademizi alacak kişiler olmadığından sağlığımızla ya da bulgularla ilgisi olmayan sorularına cevap vermeme hakkımız vardır.

Yasal bildirim yapmayı tercih etmediğimiz durumda, saldırıya uğradığımızı polise bildirmeden sadece doktora söyleyerek sağlık muayenesinden geçebilir, belirtilerin adli rapor düzenlenmeden tespitini isteyebilir ve ihtiyacımız olan sağlık desteğini alabiliriz.

Tercih ediyorsak kadın doktor talep edebiliriz, hastane bu talebi (eğer olanakları elveriyorsa) karşılamakla yükümlüdür.

Hiçbir hastanede savcılık kararı olmadan adli tıp muayenesi yapılmaz. Jinekolojik muayene ise sadece bizim onayımızla yapılabilir.

*Uluslararası kanunlara göre kişinin şikayetçi olmak istemediği durumlarda, doktor - hasta arasındaki bilgilerin gizli kalması esasına göre, saldırıya maruz bırakıldığını söyleyerek muayene olma ve delillerin toplanarak gerekli olacağı güne kadar saklanmasını isteme hakkı bulunmaktadır. T.C. Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Daire Başkanlığı’ da bu bilgiyi desteklemektedir. Bu durumda -kişinin kendi isteği üzerine- doktor, polise bildirimde bulunmaz. Fakat Türkiye’ de sağlık ile ilgili herhangi bir meslek icra eden herkese görevi nedeniyle öğrendiği suçu bildirme yükümlülüğü getirilmiştir. Dolayısıyla doktora işlenen suçtan bahsettiğinizde bunu polise bildirmesi gerektiğini söyleyebilir ve istemediğiniz halde süreci başlatılabilir. Eğer şikayetçi olmak istemiyorsanız bu durumun gerekli sağlık desteğini almanıza engel oluşturmasına izin vermeyin.

Adımlar

 • En yakın karakola veya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gidebiliriz. Mümkünse İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Birimi’ne başvurmak tercih edilebilir.
 • Polise cinsel saldırıya uğradığımızı belirtiriz. İfademiz alınmadan önce avukat talebimizi iletebiliriz. Polis bize avukat atanması için gerekli işlemleri uygular.
 • Polis savcıya bilgi verir ve savcıdan talimat alır.
 • Eğer avukat talep ettiysek, avukatımız geldikten sonra ifademiz alınır, ifademiz alındıktan sonra memurun yazdığı metni acele etmeden okuyarak kontrol eder; eksik-hatalı bilgi görmediysek imzalarız. Bu süreçte avukatımıza her aşamada danışabiliriz.
 • Polis bizi hastaneye sevk eder, istersek avukatımız bizimle hastaneye gelebilir. Burada, sağlık muayenemiz, delillerin toplanması ve şiddetin belgelenmesi için işlemler yapılacaktır. Muayenemiz sırasında odada yalnızca biz ve doktor bulunur.
 • Karakolda dosyamız oluşturulur. Raporlarımız, ifade tutanakları bu dosyaya konur ve dosya savcılığa bildirilir. Polisin buradan sonraki yükümlülüğü şüphelinin kimliğini tespit etmek ve soruşturma aşaması için gerekli çalışmaların yapılmasını sağlamaktır.


Haklarımız

Eğer tehlike altındaysak karakolda koruma ya da tedbir kararı isteyebiliriz.* Polis bizi korumak ve bununla ilgili tüm işlemleri yapmakla yükümlüdür.

Gecikmesi sakıncalı olan hallerde bütün acil kararları savcılık ve duruma göre polis memuru verebilir. Polis savcıdan bu kararları almakla da yükümlüdür.

Polise başvurumuzda yanımızda sadece kimliğimizin olması yeterlidir. Kimliğimiz yoksa bile polis işlem yapabilmek için kimliğimizi tespit etmekle yükümlüdür.

Acil ve gecikmesi sakıncalı hallerde polis bizi kadın sığınağına veya sığınakların ilk kabul birimine götürmekle yükümlüdür.

Hastane, savcılık veya asayiş birimine yönlendirildiğimizde, polisten destek isteme hakkımız vardır. Polisin mevzuata göre (güvenli koşullarda isek) bizi götürme yükümlülüğü yoktur, ancak uygun koşullarda bu hizmeti vermektedirler.

Başvuran kişi Türkçe bilmiyorsa polis dünyanın bütün dillerinde çevirmen bulmakla yükümlüdür.

Polise gidemeyeceğimiz durumlarda polis o yere intikal etmek, bizim olduğumuz yere  gelmekle yükümlüdür.

İfademizin ve diğer başvuru belgelerimizin bir kopyasını kendimiz için istediğimizde, polis belgeleri vermekle yükümlüdür.

Avukat talebimizde şiddet suçu basit ya da nitelikli cinsel saldırı olarak tanımlansa da 6284 sayılı Yasa* kapsamındadır ve EĞER KORUMA KARARI İSTİYORSAK bizden herhangi bir belge istenmeden baro tarafından ücretsiz avukat atanacaktır.

Tüm süreci bize ilk atanan avukatla yürütmek zorunda değiliz. Avukatımızdan memnun değilsek süreç içerisinde bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerine de danışarak avukatımızı değiştirebilme hakkımız var. Avukatımızın bize inanmama, bizi yargılama gibi bir yaklaşımı olamaz, bu meslek etiğine aykırıdır.

Polis etkin soruşturma yapmakla yükümlüdür. Kendi işini bize yaptıramaz veya bizi risk altına sokamaz. Belge ve bulguları doğru bir şekilde, delil zincirini koruyarak kendisi toplamakla ve geciktirmeden ilgili kurumlara ulaştırmakla yükümlüdür. Delilleri bizim toplamamızı istemesi suçtur.

Soruşturma aşamasında olay yerinde inceleme yapılırken (delil toplanırken) avukatımızın da eşlik etmesini talep etmek hakkımızdır.

Polis hiçbir surette bizi şikayetimizden vazgeçirmek için eylemde bulunamaz, ilgisiz davranamaz, yıldıracak şekilde bekletemez, özensiz işlem yapamaz; kesinlikle şikayetçi olduğumuz kişiyle uzlaşma, görüşme öneremez. Bunların hepsi suçtur. Polis şikayetimizi almakla yükümlüdür.

Yargılama sürecinde, bize şiddet uygulayan sanıkla karşılaşmama hakkımız var. İfademizi vereceğimiz duruşmada sadece kendimizin olmasını talep edebiliriz.
6284 sayılı Kanun; şiddete uğradığımız veya şiddete uğrama tehlikemiz bulunduğunda korunmamız ve şiddetin önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması ve uygulanmasına ilişkin usul ve esasları kapsamaktadır.
Kanun kapsamında başvuruda bulunduğumuz karakoldan eğer ihtiyaç duyarsak koruyucu tedbirler olarak şunları talep etme hakkımız var: Barınma (sığınmaevi), geçici maddi yardım, psikolojik danışmanlık hizmeti, hayati tehlikenin bulunması altında geçici korunma, kreş imkanı, uzaklaştırma kararı gibi.
Kanun kapsamında sığınak, geçici koruma, failin yaklaşmasını/rahatsız etmesini engelleme talep etme ve daha birçok hakkınız bulunmaktadır. Bu kanunu bilmeyen hakim ya da avukatlarla karşılaşabiliriz. Bu durumlarda haklarımızı bilmek hayati önem taşıyabilir.

Savcılık Aşaması

Dosya savcılığa ulaştıktan sonra savcılık aşaması başlar. Savcılık, başvurunuz sonrası dosyayla ilgili gerekli işlemleri vakit kaybetmeksizin yapmakla yükümlüdür. Bu işlemlerden bazılarına (hastane süreci, ifadenizin tekrar alınması gibi) sizin de aktif şekilde katılmanız gerekebilir. Bu katılımın dosyanın ilerlemesinde ve adli sistemin sağlıklı şekilde işlemesinde etkisi olur. Bu sürecin hiçbir aşamasında sizi kötü hissettiren davranış ya da sorulara; sözel ya da duygusal olarak negatif yaklaşıma maruz kalmak zorunda değilsiniz ve adli sistemdeki her birim sizinle destekleyici bir yaklaşım içinde olmak durumundadır.

Doğrudan Savcılığa Başvuru Yapılması

Doğrudan savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir. Savcıya yapılan yazılı suç duyurusu sonrasında savcı sizin ifadenizin alınmasını gerekli görürse doğrudan kendisi ifadenizi alabilir ya da polis aracılığı ile ifadenizin alınmasına karar verebilir. Bu suç duyurusu sonrası savcı sizi hastaneye yönlendirebilir. Suç duyurunuz alındıktan sonra dosyanın devamı için savcı gerekli talimatları verir.

Zaman Aşımı 

Zaman aşımı olması bu suçla ilgili şikayetçi olma sürenizin dolduğu, artık dava açamayacağınız anlamına gelir. Zaman aşımı süreleri suçun cezasıyla bağlantılıdır, suça göre değişiklik gösterir. Ceza sınırına göre zaman aşımı da belirlenir. 2005'te yapılan kanun değişikliği ile zaman aşımı kanunu da değişmiştir. Dolayısıyla dava açıp açamayacağınız bilgisini bu detayları paylaşacağınız bir hukukçudan öğrenmeniz en doğrusudur. Ancak hukuki anlamda suçun zaman aşımına uğraması sizin güçlenme/iyileşme sürecinizin de bittiği anlamına gelmez. Alabileceğiniz psikolojik, sosyal destek ya da dayanışma ile yaşadığınız durumun yarattığı etkilerle mücadele etmeye devam edebilir, şifa bulabilirsiniz.

Mahkeme Süreci

Savcının süreci yürütüp yazdığı iddianamenin kabulü ile mahkeme süreci başlar. Mahkeme sürecinde mahkeme bizden savcılık aşamasında yaptığımız işlemleri, eğer dosyanın ilerlemesi için gerekli görürse tekrarlamamızı isteyebilir. Duruşmalarda faille yüz yüze gelmek istemiyorsak bu talebimizi kendimiz ya da avukatımız aracılığıyla mahkemeye iletebiliriz. Faile ne olacağına ilişkin karar mercii mahkemeler, hakimlerdir. Mahkeme sürecinin bizi yıpratmaması adına avukatımıza danışabilir ya da sivil toplum örgütleriyle dayanışma yoluna gidebiliriz. Bazen dava olumsuz sonuçlanır fakat temyizden dönme şansı bulunmaktadır. Bu süreçleri bir avukatla yürütmek hak kayıplarının önüne geçmek için yararlı olabilir.

Bu tip davalar uzun solukludur. Hastane ya da başvuru yaptığınız yerde ilk andan itibaren avukat talebiniz olduğunu belirtmeniz, ilk destek oldukça önemli olmakla beraber, sonrasında aynı avukatla devam etmek zorunda değilsiniz. Yine barodan STK'lardan farklı avukat talebinde bulunabilirsiniz. Bu tip davalarda deneyimli, konuya özel yasaları uluslararası sözleşmeleri bilen ve sizi yargılamayan, destekleyen bir avukatla devam etmek oldukça önemlidir.

Başvuru Sonrası

Anlatılan işlemler bittiğinde mahkeme süreci uzun sürebilir. Bu süre boyunca kendinizi iyi hissetmediğiniz her durumda destek alabileceğiniz birimler olduğunu unutmayın.

Şiddetten sonraki ilk ay, gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmak için koruyucu ilaç kullanımına dikkat etmelisiniz. Bu süreçte hekime danışmak faydalı olacaktır.

Kendinizi ruhsal açıdan iyi hissetmediğinizde bir ruh sağlığı uzmanından yardım almalısınız.

Destek ihtiyacınız olduğunda başvurabileceğiniz yerler için İstanbul Birimler Haritası'nı inceleyebilirsiniz.  

Şiddet sonrası yoğun duygular yaşamanız, hafızanızdan bazı kareler hatırlamanız, kaygıya kapılmanız doğal. Fakat şifa bulmanız mümkün. İyileşmek inişli çıkışlı bir süreçtir. Size neyin iyi hissettirdiğini kendiniz keşfedebilirsiniz. Detaylı bilgi için öz yardım bölümünü inceleyebilirsiniz.

Anket Questionnaire

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Did you find this text helpful?

Başvurabileceğim yerleri öğrendim.

* Yorumunuza kişisel bilgileri eklemenize gerek yoktur, bu anket anonimdir.

Cevaplarınız başarıyla eklendi! Your answers are added successfully!