Eğer bu sayfayı hızlıca kapatmanız gerekiyorsa, bu alana tıklayabilirsiniz. Google arama motoruna yönlendirilirsiniz. Click here to rapidly close this page. The page will be forwarded to Google homepage.
HIZLI QUICK
ÇIKIŞ ESCAPE
METNİ BÜYÜT LARGER TEXT
METNİ KÜÇÜLT SMALLER TEXT

Yakın Zamanda

Son 3-7 gün içerisinde cinsel saldırıya maruz bırakıldım.

Yakın zamanda bir cinsel saldırıya (tecavüz veya tecavüz girişimine) maruz bırakıldıysan ulaşabileceğin birimler var. İlk olarak adli tıp birimi olan bir hastanenin Acil Servis bölümüne gitmeyi tercih edebilirsin.

Yaşadığın durumu tanımlamakta güçlük çekiyor olabilirsin veya ne yaşadığından emin olamayabilirsin. Örneğin, ilaç veya uyuşturucu bir maddeye maruz bırakılmış olabilirsin. Veya şiddet olayının yarattığı olası travmatik etkiler sonucu bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyor olabilirsin. Ya da ummadığın, yakın birinden gelen bir şiddetle karşılaştığında bu durumla yüzleşmek seni zorluyor olabilir. Yalnız değilsin, çaresiz değilsin. Ulaşabileceğin ve destek alabileceğin yerler var.

  Sağlık muayenesinden geçmem gerekiyor mu?

  Şiddet sonrasında bütüncül bir sağlık muayenesinden geçmek, hem beden ve ruh sağlığımız hem de delil toplama açısından önemlidir.

  Bütüncül bir muayene; fiziksel ve ruhsal muayenedir; fiziksel bir yaralanma olsa da olmasa da destekleyicidir. Bedenimize bir bütün olarak yaklaşılması ve üzerimizdeki tüm etkileri araştıracak değerlendirilmenin yapılması demektir. Farkında olmadığın bir bedensel hasar, iç yaralanma, cinsel yolla bulaşan hastalık, gebelik gibi durumların tespit edilerek zamanında müdahale edilmesi sağlanabilir. Hastaneye gittiğinde durumunu istersen yalnızca doktorunla paylaşabilirsin. Fiziksel ve ruhsal muayene sonucu doktorlar rapor oluşturur. Şikayetçi olmaya karar verirsen bunu orada hastane polisine belirtirsin ve şikayete bağlı savcılık kararı alınarak adli tıp muayenesi (jinekolojik muayenenin de dahil olduğu) yapılır. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsin.

  Polise bildirim yapmam gerekir mi?

  Uzmanlar polise bildirim konusunda erken karar vermenin ve hareket etmenin şiddetin ispatlanmasında önemli olduğunu belirtiyorlar. Şikayetçi olmak şiddet sonrası süreçte bazı kişiler için güçlendirici olabilir, bazı kişilere yorucu gelebilir. Bu, tamamen senin verebileceğin bir karar. Elbette karar verirken destek sistemindeki kişilerden yardım isteyebilirsin, ancak kendi koşullarını ve ihtiyaçlarını, neyin sana iyi geleceğini en iyi bilen kişi sensin. Sana destekleyici yaklaşan bir psikologla, bir sosyal hizmet uzmanıyla ve avukatla görüşmen karar vermende yardımcı olabilir… Şikayet sürecini istediğin zaman şikayetini geri çekerek durdurabilirsin. Başvuru süreçleriyle ilgili bilgileri buradan inceleyebilirsin.

  Yaşadıklarımla başa çıkmakta zorlanıyorum

  Cinsel şiddet sonrası yaşadıklarımızla yüzleşme, toparlanma ve kendini sağaltma süreci zorlayıcı ve inişli çıkışlı olabilir. Şiddet sonrası bir takım travmatik etkileri yaşıyor olmamız da, bunların bizi endişelendirmesi de normaldir. Güvenebileceğin ve seni yargılamayan kişi ve kurumlardan destek alman, kendine öz yardımda bulunman şiddet sonrası şifa bulma sürecinde sana destek olabilir. 

  Lütfen, eğer maddi imkanın varsa cinsel şiddet konusunda uzman bir psikolog veya psikiyatristten destek al. Uzmanlar bizi zorlayan durumlar ve duygularla baş edebilme becerisi kazanmamıza yardımcı olabilirler. Bulunduğun ilde kadın örgütleri, LGBTİ+ örgütleri, STK’lara bağlı danışma ve dayanışma merkezleri varsa buralara ulaşarak, yoksa Aile ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı’na bağlı Şiddeti Önleme Merkezi (ŞÖNİM) veya Sosyal Hizmet Merkezi’ne ulaşarak psikolojik destek almak istediğini belirtebilirsin. İstanbul’daki destek birimleri için haritayı inceleyebilirsin.

  Destek birimlerinin verdikleri hizmetler ücretli mi?

  Öncelikle kamu kurumlarının şiddete maruz bırakılan kişilere ücretsiz destek hizmeti sağlama yükümlülükleri bulunur. Bu yüzden cinsel şiddet sonrası hastanedeki muayene ve belgeleme hizmetleri (darp raporu, adli tıp raporu vb.) gibi destek hizmetleri ücretsizdir. Sana ücretsiz avukat atanması için bulunduğun ilde Baro’ya başvurabilirsin. Buradaki linkte tüm illerdeki Baroları ve iletişim bilgilerini bulabilirsin.

  İstanbul Destek birimleri haritasında bulunan birimlerin verdikleri hizmet ve desteklerin hemen hepsi ücretsizdir. Eğer ücretli bir hizmet varsa hizmet künyelerinde o hizmetin veya desteğin ücretli olduğu bilgisi bulunur.